انوار وب: بیست ونهمین اجلاس مسمانان آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب روز، ۲۹ مردادماه، در شهر «سائوپائولو» برزیل آغاز شد. به نقل از خبرگزاری بین‌المللی اسلامی(اینا)، این اجلاس با عنوان «وضعیت اقلیت‌های مسلمان در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب و راه‌های محافظت از آنان در برابر افراط‌گرایی، تندروی و آگاه‌بخشی نسبت […]

انوار وب: بیست ونهمین اجلاس مسمانان آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب روز، ۲۹ مردادماه، در شهر «سائوپائولو» برزیل آغاز شد.

به نقل از خبرگزاری بین‌المللی اسلامی(اینا)، این اجلاس با عنوان «وضعیت اقلیت‌های مسلمان در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب و راه‌های محافظت از آنان در برابر افراط‌گرایی، تندروی و آگاه‌بخشی نسبت به خطرات ناشی از تروریسم» در حال برگزاری است و شماری از مسئولان، علما و ديپلمات‌های کشورهای عربی و اسلامی در آن حضور دارند.

احمد بن علی الصیفی، رئیس مرکز تبلیغات اسلامی در آمریکای لاتین، در افتتاحیه این اجلاس ضمن خوش‌آمدگویی به هیئت‌های شرکت‌کننده اعلام کرد: این اجلاس فرصت مناسبی برای دیدار و گفت‌وگو درباره موضوعاتی است که به نفع اسلام و مسلمانان است و به غلبه بر موانع پیش‌روی اقلیت‌های مسلمان کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: مراکز اسلامی، انجمن‌ها و مساجد، پناهگاه امنی برای جوامع مسلمان در مناطق مختلف جهان محسوب می‌شوند و مسلمانان را با ارزش‌های تسامح، اخلاق نیکو و رفتار شایسته آشنا می‌کنند.

احمد بن علی الصیفی افزود: این اجلاس پیام مهمی برای تمامی ملت‌ها دارد که مضمون آن این است که «فرزندان ما را از خطر افتادن به دام مروجان تروریسم مصون نگه‌ دارید.

وی گفت: خطاب این پیام کسانی است که حقایق را به صورت دروغ و وارونه به جوانان می‌گویند و آن‌ها را فریب می‌دهند و از این راه سم را در عسل می‌گذارند و به جوانان ما می‌دهند تا ابزارهایی برای اجرای جنایت‌ها و نقشه‌های تروریستی آن‌ها باشند.

در ادامه نخستین روز از فعالیت‌های این اجلاس، مستندی درباره تلاش‌های مرکز تبلیغات اسلامی آمریکای لاتین و نقش آن در کمک‌رسانی به فقرا و گسترش ارزش‌های اصیل و تقویت راه‌های حفظ نوجوانان در مقابل خطرات پیش‌رو به ویژه تروریسم که این قشر از جامعه و اقلیت‌های مسلمان را تهدید می‌کند، به نمایش درآمد.
همچنین در این مستند نقش مرکز تبلیغات اسلامی آمریکای لاتین در حمایت مادی، معنوی و فرهنگی مؤسسات اسلامی این منطقه و برگزاری دوره‌ها و جلسات مختلف برای معرفی مفاهیم و آموزه‌های اسلام تبیین شد.

در ادامه ویسین تینو، نماینده دولت برزیل به نمایندگی از لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهور سابق این کشور طی سخنانی بر اهتمام دولت برزیل بر تحکیم پیوندهای روابط برادرانه با همه کشورهای عربی تأکید کرد و افزود: برزیل درهای خود را به‌ روی کشورهای عربی برای تبادلات تجاری، سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک باز خواهد گذاشت.

وی تأکید کرد: دولت و ملت برزیل آگاه است که مسلمانان از تروریسم به‌ دور هستند و اقدامات تروریستی برخی گروه‌ها، نمایانگر ارزش‌ها و اصول اسلامی نیست و به اسلام ربطی ندارد.
در پایان نخستین روز این اجلاس، رئیس مرکز تبلیغات اسلامی آمریکای لاتین از برخی از سفرا و شرکت‌کنندگان تجلیل و برنامه‌‌ها و فعالیت‌های روز دوم اجلاس را اعلام کرد.
منبع: ایکنا