انوار وب: اجتماع سالانه جماعت دعوت و تبلیغ پس از سه روز نماز و برگزاری فعالیت های  دینی در شهر لناسیا در غرب ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی که دارای اکثریت مسلمان است به پایان رسید. محمد بهای بعد از پایان این نشست روحانی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: اگر وقت اجازه دهد و بتوانم […]

انوار وب: اجتماع سالانه جماعت دعوت و تبلیغ پس از سه روز نماز و برگزاری فعالیت های  دینی در شهر لناسیا در غرب ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی که دارای اکثریت مسلمان است به پایان رسید.

محمد بهای بعد از پایان این نشست روحانی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: اگر وقت اجازه دهد و بتوانم برای اصلاح خودم و دعوت مسلمانان در اقصی نقاط جهان با جماعت تبلیغ همراه شوم قصد دارم ان شاء الله پایان سال این کار را انجام دهم.
این اجتماع که روز شنبه گذشته آغاز به کار کرده بود  بنا به گفته ی هماهنگ کنندگان آن، یکی از بزرگترین تجمع اسلامی در آفریقاست که بیش از ۲۰ هزار نفر تنها از مردان در آن شرکت می کنند.
یکی از هماهنگ کنندگان این اجتماع می گوید: بعضی از شرکت کنندگان این اجتماع روحانی از کشورهای مجاور مانند مالاوی و زیمبابوه هستند.
وی افزود: هدف از  این اجتماع ایجاد انگیزه، هدفمندکردن زندگی مسلمانان و قرار دادن آنها بر مسیر درست زندگی و اسلام صحیح است.
مریدان  و مسلمانان مشتاق سه روز را در این اجتماع با سخنرانی و نماز و شنیدن دعاهایی که علمای دین از جنوب آفریقا و خارج از آن خصوصا علمای سرشناس هند و پاکستان و دیگر کشورها ارائه می کنند سپری می کنند. در خیمه هایی که در آنجا برپا می شود نوعی روحانیت و معنویت و صفا و صمیمیت حکمفرماست .به سخنرانی گوش می دهند و بعد از آن مشایخی که از هند آمده اند در نمازی خاص برای وحدت مسلمانان دعا می کنند و بعد از آن با صفا و معنویتی خاص همه از هم جدا می شوند و به دیار خود باز می گردند.
لازم به ذکر است که جماعت “دعوت و تبلیغ”گروهی اسلامی و از فرق اهل سنت و جماعت به شمار می آید که خود را وقف دعوت به اسلام کرده، بر زهد در دنیا تأکید دارد و روش و اسلوب دعوتشان نیز بر تشویق و ترهیب و تأثیر عاطفی تأکید دارد.
این گروه بر روی دو امر بیشتر تأکید می کند:
 اول : هدایت و دعوت کسی که اسلام به او نرسیده  همراه با لطف و آسانگیری.
دوم : دعوت به سوی خواندن نماز برای آن دسته از مسلمانانی که در امر نماز بعنوان ستون دین سهل انگاری می کنند.
بعد از آن این دو گروه مذکور را به جهت  تقویت ایمانشان و دیدن جلوه هایی از محبت و اخلاص بین دینداران چند روزی در راه خدا با خود همراه می کنند و به اصطلاح خروج می کنند.
لازم به ذکر است که این گروه(جماعت دعوت و تبلیغ) با همه ی وسعت وگستردگی که دارد هنوز یک سخنگوی رسمی ندارد.
پایه گذار جماعت دعوت و تبلیغ شیخ محمد الیاس کاندهلوی  ۱۳۰۳ – ۱۳۶۴)هـ) بوده است که در روستایی از روستاهای هند متولد شد.این جماعت در سال ۱۹۲۶ میلادی تأسیس و اولین امیر و مؤسس آن محمد الیاس بوده و بعد از آن پسرش محمد یوسف و سپس إنعام حسن به عنوان اولین امیران جماعت به شمار می آیند.
منبع: تابش