منابع دیپلماتیک روز جمعه 10-8-2012 اعلام کردند، قرار است اخضر ابراهیمی، دیپلمات مجرب الجزایری به عنوان جایگزین کوفی عنان به نمایندگی از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب جهت حل بحران سوریه تعیین شود.
به گزارش العربیه، یک منبع دیپلماتیک که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است، قرار است هفته آینده اخضر ابراهیمی از سوی سازمان ملل و اتحادیه عرب جایگزین کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل شود. کوفی عنان اخیرا از ماموریت خود در این زمینه استعفا داده بود.
به گفته منابع سازمان ملل در صورتی که ابراهیمی این تعیین را بپذیرد، هفته آینده بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، این ماموریت را رسما به وی محول خواهد کرد
اخضر ابراهیمی 78 ساله، پیش از این بارها برای حل بحران ها در مناطق مختلف جهان از سوی سازمان ملل متحد ایفای نقش کرده بود.
وی از 1997 تا 1999 و سپس از 2001 تا 2004 به عنوان فرستاده سازمان ملل در افغانستان انجام ماموریت کرده بود .
ابراهیمی همچنین ریاست تیم “تدارکات امنیتی” برای حفاظت از کادرهای فعال سازمان ملل در جهان را به عهده گرفت.
وی در سال های 1981 تا 1991 به عنوان فرستاده ویژه اتحادیه عرب ماموریت پایان دادن به جنگ داخلی لبنان را بر عهده گرفت
این دیپلمات الجزایری پس از پایان ماموریتش در لبنان برای دو سال به سمت وزیر امور خارجه الجزایر تعیین شد .
گفتنی است، اخضر ابراهیمی اکنون عضو گروه معروف به (پیش کسوتان) است که شخصیت هایی مانند جیمی کارتر، اسقف دیزمانت تیتو و مارتی اهتیساری برنده جایزه صلح نوبل در آن عضویت دارند. او به عنوان یکی از فعالان این تیم به شمار می آید.
اعضای این گروه برای ایجاد صلح در جهان فعالیت می کنند.
درگیری ها در حلب
از طرفی اما شهر حلب روز شنبه شاهد درگيری‌های شديد ميان نيروهای دولتی و ارتش آزاد سوريه، مخالفان مسلح بشار اسد رئيس جمهور اين کشور، بود که بيشتر به صورت جنگ و گريز در منطقه صلاح الدين جريان داشت.
به گزارش خبرگزاری رويترز، ارتش آزاد سوريه در پی حمله گسترده نيروهای دولتی، گلوله باران توپخانه‌ای و همچنين پايان ذخيره جنگی، ناچار شد از منطقه صلاح الدين عقب نشينی کند و در محله‌های مجاور آن مستقر شود.
طبق اين گزارش پس از آن فرماندهان گردان‌های ارتش آزاد سوريه جلسه‌ای برای تعيين استراتژی برگزار کردند که جزئيات آن اعلام نشد. اما بنا بر خبرهای منتشره، تصميم‌های گرفته شده، شامل آمادگی برای عملياتی عليه اهداف مشخص دولتی می‌شود.
شبکه خبری الجزيره گزارش داد که گردان التوحيد وابسته به ارتش آزاد سوريه، طی حمله‌ای غافلگير کننده به گردان پدافند هوايی در نزديکی فرودگاه حلب، شماری از نيروهای اين گردان را کشت و زخمی کرد. مخالفان در اين حمله موفق شدند تعدادی از خودروهای حامل اسلحه ضدهوايی به همراه ذخيره آن را به غنيمت برده و سپس از محل عمليات عقب نشينی کنند.
اين گزارش می‌افزايد که نيروهای ارتش آزاد سوريه در منطقه سبع بحرات نيز با نيروهای دولتی درگير شدند و موفق شدند هفت تانک ارتش دولتی را منهدم کنند.
خبرنگار الجزيره تاکيد می‌کند که نيمی از شهر حلب همچنان در کنترل مخالفان قرار دارد.
مناطق الصاخور، طريق الباب، الشعار، مساکن هنانو، صلاح الدين و قاطرجی، در معرض گلوله بارات مستمر توپخانه و و هوايی قرار دارند.
در همين حال، گلوله باران توپخانه‌ای بسياری از مناطق سوريه ادامه دارد. در دمشق پايتخت سوريه، شماری از منازل در منطقه عسالی در نتيجه گلوله باران توپخانه‌ای تخريب شدند.
به گزارش شبکه خبری شام، در نتيجه گلوله باران داريا، التل و المعضميه واقع در حومه دمشق، شماری از ساکنان اين مناطق کشته و زخمی شدند.
مناطقی از درعا و حمص هم در معرض گلوله باران توپخانه‌ای و هوايی قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.