ظاهرکنندگان افراطی مدعی شده‌اند که نمازخواندن در خیابان استفاده غیرقابل‌قبول از فضای عمومی در فرانسه است که نظام سکولار سخت‌گیری دارد. گروهی از  راست‌گراهای افراطی، روز گذشته (19 آبان) با برگزاری راهپیمایی در پاریس، نماز جمعه مسلمانان این شهر را بر هم زدند. ده‌ها فعال سیاسی که شهردار “کلیشی” و شماری از اعضای شورای شهر […]

ظاهرکنندگان افراطی مدعی شده‌اند که نمازخواندن در خیابان استفاده غیرقابل‌قبول از فضای عمومی در فرانسه است که نظام سکولار سخت‌گیری دارد.

گروهی از  راست‌گراهای افراطی، روز گذشته (19 آبان) با برگزاری راهپیمایی در پاریس، نماز جمعه مسلمانان این شهر را بر هم زدند.

ده‌ها فعال سیاسی که شهردار “کلیشی” و شماری از اعضای شورای شهر و نمایندگان جمهوری‌خواهان افراطی مجلس نیز در بین آنان حضور داشتند، در اقدامی تحریک‌آمیز، درحالی‌که شال سه‌رنگ پرچم فرانسه را به همراه داشتند و سرود ملی این کشور را می‌خواندند، نمازجمعه بیش از 200 مسلمان که در خیابان نماز می‌خواندند را برهم زدند.

علی‌رغم حضور پلیس در بین این دو گروه، اما درگیری‌هایی بین آنان به‌وجود آمد.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، تظاهرکنندگان افراطی مدعی شده‌اند که نمازخواندن در خیابان استفاده غیرقابل‌قبول از فضای عمومی در فرانسه است که نظام سکولار سخت‌گیری دارد.

رمی میوزو، شهردار دست‌راستی کلیشی، از وزارت کشور خواست که رسما نمازخواندن در خیابان‌ها را ممنوع کند.

شهردار و سایر تظاهرکنندگان درحالی نسبت به برگزاری نمازجمعه در خیابان‌ها اعتراض می‌کنند که به‌گفته مسلمانان این شهر، مقام‌های شهری در مارس گذشته اتاقی را در تالار شهر که مسلمانان در آن نماز اقامه می‌کردند از آنها گرفته‌اند و مسلمانان این شهر اکنون به هیچ مسجد و نمازخانه‌ای دسترسی ندارند.

یکی از نمازگزاران که خبرگزاری فرانسه از او فقط با نام «عبدالقادر» نام برده، گفته است که آنها هم جای “موقری” برای عبادت می‌خواهند و از این‌که هر جمعه در خیابان نماز بخوانند خوشحال نیستند.

او هم‌چنین گفت که چه‌قدر از این‌که معترضان سرود ملی فرانسه را می‌خواندند آزرده شده است: «آنها داشتند توی صورت ما سرود مارسییز را می‌خواندند. ولی ما هم که مردم فرانسه‌ایم. زنده‌باد فرانسه!»

فرانسه با داشتن حدود ۵ میلیون شهروند مسلمان، بزرگ‌ترین اقلیت مسلمان اروپا را در خود جای داده است./سنی‌آنلاین