مولانا عبدالغفار شیخ جامی در مراسم نماز جمعۀ این هفتۀ خیرآباد پیرامون «مادر مؤمنان عایشه صدیقه رضی الله عنها» به ایراد سخن پرداختند و فرمودند: عایشه صدیقه رضی الله عنها زوجۀ پاک رسول الله صلی الله علیه و سلم و دختر صدیق اکبر، حبیبۀ حبیب الله و محبوبۀ رسول الله است. پیامبری که همگان آرزوی […]

مولانا عبدالغفار شیخ جامی در مراسم نماز جمعۀ این هفتۀ خیرآباد پیرامون «مادر مؤمنان عایشه صدیقه رضی الله عنها» به ایراد سخن پرداختند و فرمودند: عایشه صدیقه رضی الله عنها زوجۀ پاک رسول الله صلی الله علیه و سلم و دختر صدیق اکبر، حبیبۀ حبیب الله و محبوبۀ رسول الله است. پیامبری که همگان آرزوی سخن گفتن با او را داشتند، وقتی با عایشه صدیقه رضی الله عنها صحبت می کرد آرامش می‌یافت:

آن که عالم مست گفتش آمدی / کلمینی یا حمیرا می‌زدی

رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند: نصف دین خود را از این حمیرا بگیرید. یعنی نصف مسائل دینی را از عایشه صدیقه رضی الله عنها یاد بگیرید. چون بیان مسایل دینی توسط پیامبر یا در بیرون خانۀ پیامبر بود یا یا داخل خانۀ ایشان و عایشه صدیقه رضی الله عنها از همه بیشتر حالات پیامبر در خانۀ را می‌دید و رصد می‌کرد. بعد از وفات پیامبر زیاد اتفاق می‌افتاد که صحابه در فهمیدن مسئله‌ای اختلاف می‌کردند، برای ارائه راه حل و برون رفت از مشکل به عایشه صدیقه رضی الله عنها رجوع می‌نمودند و فیصل و مبیّن مسئله عایشه بود.

در روایات داریم که ایشان در مسائلِ بسیار مهمِ فقهی اختلاف نظر اصحاب را برطرف می‌کردند.

عایشه صدیقه رضی الله عنها شخصیتی است که در دفاع از ایشان خداوند آیات قرآن را نازل کرد؛ آیاتِ پاکی عایشه صدیقه رضی الله عنها در قرآن ثابت و محکم است. حتی عایشه صدیقه رضی الله عنها می‌گوید: گمان نمی‌کردم که در دفاع از من خداوند آیات خود را از آسمان نازل کند. نهایتِ تفکر من این بود که شاید خداوند خبری به رسول خود بدهد و یا پیامبر چیزی در خواب ببینند، اما اینکه خداوند خودش آیه نازل کند را اصلا گمان نمی‌کردم.

در روایت می‌آید که در لحظه نزول آیات برائت، مادر و پدر ام المومنین از او می‌خواهند از پیامبر صلی الله علیه  و سلم تشکر کند، اما ایشان می‌گوید: از الله شاکرم که پاکی من را ثابت کرد.

واقعه افک که منافقین در این مسئله جولان و مانور دادند و عبدالله بن ابیِ منافق به آن دامن زد و تعداد اندکی از اصحاب به علت فضای آلوده‌ای که درست شده بود به تهمت گرفتار شدند، امتحان سختی بر خاندان رسالت بود. عایشه می‌گوید که من اصلا از قضیه افک خبر نداشتم ولی می‌دیدم که پیامبر آن محبت و علاقه‌ی شدیدشان را به من ابراز نمی کنند تا اینکه شبی با مادر مسطح به جایی می‌رفتم، ناگاه به زمین خورد و گفت هلاک شود مسطح! من اعتراض کردم که چرا فرزندت را نفرین می‌کنی؟ گفت: مگر از جریان آگاه نیستی؟ و جریان را توضیح داد. غم، تمام وجودم را دربرگرفت. وقتی پیامبر از من جریان را پرسید گفتم: من چیزی جز قول حضرت یعقوب که در فراق یوسف گفت، نمی‌گویم: «فصبرٌ جمیل»، صبر زیبا است. خدا کمک خواهد کرد… و همان خدایی که عایشه صدیقه رضی الله عنها بر او توکل کرد، آیات برائت را نازل ‌نمود.

واقعه افک به ما می‌آموزد که پیامبر علیه السلام غیب نمی‌دانست، غیب را فقط خدا می‌داند. تا لحظۀ نزول وحی، پیامبر صلی الله علیه و سلم هیچ نمی‌دانست، اما زمانی که آیات آمد چهره پیامبر شاد شد.

خداوند در ادامۀ همین آیات می‌فرماید که ارزش پیامبر در نزد مؤمن از همه برتر است و محبت او باید مافوق همۀ محبت‌ها باشد و زنان پیامبر مادران مؤمنان هستند. این سخنِ من یا کسی دیگر نیست، سخن خداست. توهین به مادر دینی ما، خط قرمز ماست. توهین به عایشه صدیقه رضی الله عنها توسط یک دلقک ارزشی در مقابل حکم خدا ندارد.

خداوند هم می‌فرماید که تهمتی که زدند «لا تحسبوه شرا لکم»  فکر نکنید بهتان آنان بد می‌شود، بلکه به نفع شماست چون با آیات قرآن عایشه جهانی شد و تا دنیا دانیاست آیاتِ برائت عایشه می‌درخشد.

خداوند در ادامه مؤمنین را توبیخ می‌کند که چرا در مقابل گستاخان و توهین کنندگان به همسر رسول خدا سکوت کردید و نگفتید که این بهتانی بزرگ است.

ما معتقدیم در بین ازواج پیامبران «کافره» بوده‌اند اما «فاحشه» نبوده‌اند. افترا به ازواج رسول خدا افترا به خود رسول الله است. مقام معظم رهبری هم بارها از تهمت زدن و هتاکی به ازواج پیامبر منع نموده‌اند و حرام دانسته‌اند.

تکلیف تهمت زنندگان مشخص است: در دنیا و آخرت لعنت می‌شوند و به عذابی سخت گرفتار می‌گردند. این سخنِ قرآن است و هیچ شکی در آن نیست. مُنکر آیات قرآن، از ایمان خارج می‌شود. حتی قبول نداشتن یک آیه از قرآن، انسان را کافر می‌کند.

در ادامۀ آیات خداوند می‌فرماید: زنان ناپاک مناسب مردان ناپاک و زنان پاک زیبندۀ مردان پاک هستند. ما، معتقد به عصمت عایشه نیستیم، ولی در پاکی ایشان تردیدی نداریم. برای پیامبرِ پاک، زن پاک شایسته است.

محبت یاران و ازواج و اولاد رسول صلی الله علیه و سلم جزء دین ماست و در رگ و خون ما جاریست. توهین به یاران رسول الله، توهین به رسول الله است. عشق یاران و ازواج و امهات المؤمنین و اولاد و خاندان رسول الله در وجود ماست.

رهبر انقلاب چه زیبا فرمودند که کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند مزدور هستند.

اخیرا یک مزدور و بازیکن فوتیال هر چه به دهنش آمده نسبت به یاران و همسر رسول الله بر زبان آورده است. برای این اتحاد و انسجامی که در بین اهل‌سنت و شیعۀ کشور  حاکم است، خون‌ها داده شده و زحمت‌ها کشیده شده است. اما یک انسانِ بی‌سواد در یک لحظه تمام زحماتی را که دلسوزان کشور و مقام معظم رهبری می‌کشند با گفت‌هایی که همه شرم‌آور است و با هیچ منطقی برابر نیست به باد می‌دهد و از بین می‌برد. حتی به خدا هم توهین می‌کند! می‌گوید: «علی، از خدا سه سال کوچکتر بود!!» اگر اینطور است، پس ابوطالب که پدر حضرت علی است، چند سال از خدا بزرگتر بوده است؟ عبدالمطلب که جد علی است که باید خیلی بزرگتر از خدا باشد!(نعوذ بالله) این کلمه توی منطق هیچ انسانی نمی‌گنجد. باید جلوّ این افرادِ غالی گرفته شود. اینها چهرۀ عاشقان اهل‌بیت و اهل تشیع را مخدوش می‌کنند، به گونه‌ای که ملت گمان می‌کنند این چیزها اندیشۀ شیعه است حال که اندیشۀ این مکتب چنین چیزی نیست.

ما معتقدیم خدا قدیم است، او اول و آخر است. این اعتقاد را کسی به علی ندارد. بزرگیِ علی بر سر و چشم ما، عشق و محبت علی بر سر و جان ما و ما حاضریم برای این عشق و محبت جان بدهیم. اگر کسی به خاندان رسول الله، به علی، حسنین و حتی کوچکترین فرد از اولاد رسول الله توهین بکند ما جانمان را می‌دهیم، اما اعتقاد داریم علی انسان بوده است، انسانی وارسته، عالی و والا. شاگرد رسول الله و تربیت یافته ایشان. عجیب آنکه در همین کلیپ وقتی این شخص سخنان سخیف خود را می‌گوید عده‌ای او را تشویق می‌کنند! واقعاً چرا؟

در کلیپی دیگر به سه خلیفه اشاره می‌کند  و می‌گوید از آنان بیزار است. بیزاری تو وقتی خدا از آنها راضی است چه ارزشی دارد؟ «رضی الله عنهم و رضوا عنه» این صراحتا اعلان رضایت خدا از اصحاب بزرگوار است.

ابن عباس رضی الله عنه می‌فرماید: الله برای همراهی رسولِ خود کسانی را انتخاب کرد که دین را نصرت و یاری کردند. کسانی که عاشق بودند و مثل پروانه دور شمع رسالت گردیدند. حالا کسی بگوید از آنها بیزارم، چه ضرری به آنان می‌رسد؟

در کلیپی دیگر به عایشه که مادر ماست و به داشتن چنین مادری افتخار می‌کنیم و محبت همۀ ازواج در اعماق قلب ماست و آنها مادران مایند، توهین می‌کند. 

گلایه دیگری از مسئولین داریم که تا کنون نه با این شخص برخورد نشده است بلکه دیشب او را آورده‌اند جلو چشم مردمی که به اعتقادشان توهین شده است فوتبال بازی کند! ما تقاضا داریم مسئولین سکوت نکنند و جلو این هتاکان را بگیرند تا آرامش جامعه حفظ شود.