انواروب: چند تن از اعضای فراکسیون اهل‌سنت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، از عدم دعوت از علمای اهل‌سنت در مراسم تحلیف به شدت انتقاد کردند.   به گزارش سنی‌آنلاین دکتر جلیل رحیمی رئیس فراکسیون اهل‌سنت و نماینده مردم تربت‌جام و تایباد، محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه، منصور مرادی نماینده مردم مریوان […]

انواروب: چند تن از اعضای فراکسیون اهل‌سنت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، از عدم دعوت از علمای اهل‌سنت در مراسم تحلیف به شدت انتقاد کردند.

 

به گزارش سنی‌آنلاین دکتر جلیل رحیمی رئیس فراکسیون اهل‌سنت و نماینده مردم تربت‌جام و تایباد، محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه، منصور مرادی نماینده مردم مریوان و جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد، در جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور حداکثری جامعه اهل‌سنت در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری، از بی‌توجهی به علمای اهل‌سنت و عدم دعوت از آنان در مراسم تحلیف به شدت انتقاد کردند.

 

دکتر رحیمی: قدرت ایران در احترام به اقوام و مذاهب ایرانی است

 

دکتر جلیل رحیمی با انتقاد از «حضور چند خارجی» و عدم حضور بزرگان مذاهب در مراسم تحلیف، اظهار داشت: «عزت و قدرت ایران به حضور چند خارجی نیست، قدرت ایران به حضور و احترام به همه ادیان، مذاهب و اقوام ایرانی در خانه ملت است.»

وی در واکنش به برخی اظهارنظرها در خصوص علت عدم دعوت بزرگان اهل‌سنت در این مراسم نیز خاطرنشان کرد: «کدام انسان عاقلی می‌پذیرد که بگوییم یک صندلی و جای خالی برای پیشوای مذهبی میلیون‌ها ایرانی در خانه ملت نبود.»

 

محسن بیگلری: متاسفانه علمای اهل‌سنت مورد توجه قرار نگرفتند

 

همچنین محسن بیگلری، نماینده مردم سقز و بانه نیز در اعتراض به عدم دعوت از علمای اهل‌سنت در مراسم تحلیف گفت: در روز تحلیف از جمعیت چند میلیونی اهل‌سنت حتی یک نفر هم دعوت نشد و علمای اهل‌سنت مورد توجه قرار نگرفتند.

خبرگزاری مهر، به نقل از این نماینده مجلس آورده است: با توجه به وعده‌های زمان تبلیغات ریاست‌جمهوری، مردم اهل‌سنت و کردستان انتظار داشتند نخبگان اهل‌سنت و کرد در کابینه جای داشته باشند، اما متاسفانه حتی یک وزیر از میان اهل‌سنت و مردم کردستان انتخاب نشد.

بنا بر این گزارش، عضو فراکسیون اهل‌سنت در ادامه اظهار داشت: انتظار داریم حداقل در انتخاب معاونان وزرا از نخبگان کردستان و اهل‌سنت استفاده شود. همچنین حضور زنان در کابینه مورد انتظار ماست.

 

منصور مرادی: در مراسم تحلیف جای بزرگان اهل‌سنت خالی بود

 

خبرگزاری مذکور همچنین گزارش داده است که منصور مرادی، نماینده مردم مریوان نیز در نطق میان دستور خود خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی! اهل‌سنت در هر دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به شما رأی بالایی دادند، اما در مراسم تحلیف حتی از یکی از علمای اهل‌سنت دعوت نشد و جای بزرگان اهل‌سنت خالی بود.

عضو فراکسیون اهل‌سنت مجلس با اشاره به اظهارات روحانی مبنی بر اینکه شهروند درجه دوم نداریم، گفت: دلیل عدم استفاده از نخبگان اهل‌سنت و کرد در کابینه چیست؟ فارغ‌التحصیلان لیسانس و فوق لیسانس در حوزه انتخابیه ما کوله‌بری می‌کنند.

 

جلال محمودزاده: آیا جامعه اهل‌سنت شهروند این کشور نیستند/ لاریجانی و پزشکیان به‌جای توجیه غیرکارشناسانه از اهل‌سنت عذرخواهی کنند

 

جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد نیز در تذکر شفاهی خطاب به روسای قوای مجریه و مقننه متذکر شد: شما که مدیریت دو قوه کشور را بر عهده دارید چرا در مراسم تحلیف نمایندگان جامعه میلیونی اهل سنت کشور را نادیده گرفتید.

بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا، این نماینده اهل‌سنت مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: از تمام دنیا اقوام و شخصیت‌ها دعوت کردید اما در مراسم تحلیف حتی یک صندلی برای نمایندگان و نخبگان اهل سنت اختصاص ندادید، آیا جامعه اهل‌سنت شهروند این کشور نیست؟

وی ضمن انتقاد از پاسخ رئیس و نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد عدم دعوت از علمای اهل‌سنت، گفت: لاریجانی و پزشکیان دلیل دعوت نشدن اهل سنت به مراسم تحلیف را توضیح دادند اما ای کاش این کار را نمی‌کردند. مطمئن باشید جامعه انقلابی اهل سنت کشور عملکرد و بدقولی‌های شماها را به نام جمهوری اسلامی نمی‌نویسند، اما بی‌توجهی و نادیده گرفتن را نیز فراموش نمی‌کنند.

محمودزاده تصریح کرد: اگر رای جامعه اهل‌سنت نبود رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهور نبود. ما نمایندگان اهل‌سنت مجلس به رئیس جمهور و اعضای کابینه تذکر می‌دهیم که مبادا مثل روز تحلیف و تنظیم کابینه، در تامین امکانات و توزیع عادلانه منابع و توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نسبت به جامعه گسترده اهل سنت، غفلت و کم‌کاری کنید، در غیر این صورت نمایندگان اهل سنت با شدت عکس‌العمل نشان می‌دهند.

این نماینده اهل‌سنت به لاریجانی و روحانی توصیه کرد: به جای توجیه غیرکارشناسی در عدم استفاده از اهل‌سنت در ترکیب کابینه و دعوت به مراسم تحلیف شفاف، شجاعانه و علنی از این مردم خوب، نجیب و وطن‌دوست معذرت‌خواهی و دلجویی کنید، در غیر این صورت مطمئن باشید رای مردم و جامعه اهل‌سنت در انتخابات بعدی در سبد رای رقبای سیاسی‌تان قرار خواهد گرفت.