💢 اهمیت ذکر و یاد خدا به این آیه توجه کنید و ببینید کلمه (کثیراً ) در کجا آمده است: (إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا ).. (همانا مردان و زنان […]

💢 اهمیت ذکر و یاد خدا
به این آیه توجه کنید و ببینید کلمه (کثیراً ) در کجا آمده است:

(إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا )..

(همانا مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان مؤمن، مردان و زنان مطیع، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان و زنان صبور، مردان متواضع و زنان متواضع، مردان نیکوکار و زنان نیکوکار. ، مردان و زنان روزه دار، مردانی که حافظان عورتشان هستند  و زنانی که این کار را انجام می دهند، و مردان و زنانی که خدا را بسیار یاد می کنند و خداوند برای آنها آمرزش و پاداش بزرگی آماده کرده است.)

اینجا یک صفت و فقط یک صفت هست که با آن کلمه (بسیار زیاد ) ذکر شده است.  او سبحانه و تعالی  نگفته است  و کسانی که زیاد صدقه می دهند، بلکه فرمود (و كسانى كه خدا را زياد ياد مى‌كنند.)
و چون خداوند به پیامبرش زکریا علیه السلام امر کرد فرمود:
(قال رب اجعل لي آية قال آيتك ألا تكلم الناس ثلاثة أيام إلا رمزاً واذكر ربك كثيراً وسبح بالعشي والإبكار).

بعداز اینکه مژده فرزند را در پیری دریافت، گفت( زکریا): نشانه‌ای از این مژده به من بده. فرمود: نشانه تو این است که سه روز با مردم سخن نمی‌گویی مگر با رمز و اشاره و پروردگارت را  بسیار  زیاد  یاد کن و شامگاهان  و بامدادان او  را تسبیح گوی.)

پیغمبر خدا موسی علیه السلام از حقیقت این گنج آگاه بود و به همین خاطر می‌فرماید: (كي نسبحك كثيراً ونذكرك كثيراً). تا تو را زیاد تسبیح و یاد کنیم.
خداوند سبحانه ما را به این مهم امر فرموده و می‌فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا ، وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلا.
ای کسانی که ایمان آورده‌اید خداوند را بسیار زیاد یاد کنید و در شامگاه و بامدادان وی را تسبیح گویید.
برعکس از صفات  منافق این است که آنها (لا يذكرون الله إلا قليلاً). «خدا را جز اندکی یاد نمی‌کنند».

و حتى در جاى شگفتى هنگام رودر رو شدن با  دشمن در  میدان جنگ: فرمان به  ذكر فراوان داده شده است.  (يا أيها الذين آمنوا إذا لقيتم فئة فاثبتوا واذكروا الله كثيراً لعلكم تفلحون). (اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد هنگامى كه با گروهى روبرو می ‏شويد استوار باشيد و خدا را  بسیار  زیاد ياد كنيد باشد كه رستگار شويد).

خدایا همه ما را از ذاکرین بسیار زیاد  و شکرگزاران قرار ده و ما و همه مردان و زنان مسلمان زنده و مرده را ببخش. آمین

ترجمه: جمال سبحانی/اصلاح وب