انواروب: عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک‌) از هواداران خود خواست سلاح‌ها را به زمین بگذارند و به جنگ مسلحانه 30 ساله با دولت مرکزی پایان دهند.   به گزارش پرس تی وی در پیام اوجالان که یک نماینده کرد پارلمان ترکیه آن را یک نشست خبری با معاون نخست وزیر ترکیه […]

انواروب: عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک‌) از هواداران خود خواست سلاح‌ها را به زمین بگذارند و به جنگ مسلحانه 30 ساله با دولت مرکزی پایان دهند.

 

به گزارش پرس تی وی در پیام اوجالان که یک نماینده کرد پارلمان ترکیه آن را یک نشست خبری با معاون نخست وزیر ترکیه خواند، اوجالان از اعضای حزب کارگران کردستان خواست در بهار نشستی فوق‌العاده برگزار کنند و برای خلع سلاح «تصمیمی استراتژیک و تاریخی بگیرند.»

اوجالان در این پیام گفت ما پس از 30 سال جنگ اکنون به سوی صلحی پایدار می‌رویم و هدف اصلی ما «رسیدن به یک راه حل دموکراتیک است.»

این نخستین بار بود که پیام عبدالله اوجالان به طور زنده از تلویزیون ترکیه و در حضور یکی از مقام‌های بلندپایه این کشور خوانده شد. خواندن پیام اوجالان نشان‌دهنده موضع روشن دولت آنکار برای حل و فصل دهه‌ها اختلاف و درگیری با کردهای ترکیه است.

در واکنش به این پیام، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه، از آن استقبال و بر اهمیت اجرای آن تاکید کرد.

اردوغان در یک نشست خبری گفت که خلع سلاح کردها خواسته مهم دولت ترکیه بوده و آنکار منتظر شنیدن چنین پیامی بوده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه ابراز امیدواری کرد نیروهای پ‌ک‌ک از این خواسته عبدالله اوجالان پیروی کنند و گام‌های لازم را بردارند. وی تاکید کرد «آن‌هایی که باید سلاح‌های خود را زمین بگذارند، اعضای این سازمان تروریستی هستند»، اما اگر فکر می‌کنند که نیروهای امنیتی ما باید خلع سلاح شوند «خیالی خام است.»

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز در اظهار نظری جداگانه، بیانیه عبدالله اوجالان را ستود و گفت «زبان خشونت باید به پایان راه خود برسد.»

عبدالله اوجالان که جزیره امرالی در دریای مرمره زندانی است به عنوان شاخص ترین چهره شورشیان کرد ترکیه شناخته می‌شود. در درگیری‌های سه دهه اخیر نیروهای پ‌ک‌ک با دولت مرکزی ترکیه بیش از 40 هزار نفر کشته شده‌اند.

اوجالان سال ۲۰۱۳ نیز پس از چند ماه مذاکره مخفیانه با دولت ترکیه خواستار آتش‌بس شد و از نیروهای این گروه خواست تا به پایگاه‌های خود در شمال عراق برگردند. اما تلاش‌ها برای آتش‌بس پس از آن شکست خورد که کردها دولت آنکارا را به خودداری از انجام اصلاحاتی که وعده داده بود متهم کردند. 

اوجلان این پیام را پس از آن فرستاد که هیاتی از حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه پیش از دیدار روز جمعه با او در زندان، با رهبران پ‌ک‌ک دیدار کرده بودند.