ایمن الظواهری، معاون پیشین اسامه بن لادن، یک پزشک جراح مصری ثروتمند بود که نقش عمده‌ای در هماهنگی عملیات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایفا کرده بود. 
رئیس‌جمهور آمریکا دیروز دوشنبه (۱۰ مرداد ۱۴۰۱) از کشته‌شدن «ایمن الظواهری»، رهبر القاعده در حملۀ پهپادی این کشور به کابل خبر داد.
ایمن الظواهری، معاون پیشین اسامه بن لادن، یک پزشک جراح مصری ثروتمند بود که نقش عمده‌ای در هماهنگی عملیات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایفا کرده بود.
خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی که نخواستند نام‌شان فاش شود، گزارش داده که ایمن الظواهری صبح روز یکشنبه در منزلی در کابل توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی مورد هدف قرار گرفته است.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان نیز در توییتی، ضمن تایید حملۀ پهپادی آمریکا در کابل، نوشت: «به تاریخ دوم ماه اول ۱۴۴۴ هجری قمری حمله طیاره بی‌سرنشین بالای یک خانه مسکونی در منطقه شیرپور شهر کابل صورت گرفت… ارگان‌های استخباراتی امارت اسلامی در تحقیقات ابتدایی خویش دریافتند که این حمله از سوی طیاره‌های بدون سرنشین امریکا انجام شده است.»
مجاهد بدون اشاره به اینکه آیا ایمن الظواهری در این حمله کشته شده یا نه، حملۀ پهپادی آمریکا به کابل را محکوم و تصریح کرد: «این حمله به هر بهانه‌ای که صورت گرفته است، امارت اسلامی با شدیدترین الفاظ آن را محکوم می‌کند و آن را تخلف آشکار از اصول بین‌المللی و موافقنامه دوحه می‌داند… تکرار چنین عملکردها فرصت‌های موجود را آسیب می‌رساند.»
ایمن الظواهری که بود؟
ایمن محمد ربیع مصطفی عبدالکریم الظواهری در نوزدهم ژوئن ۱۹۵۱ در خانواده‌ای سرشناس در قاهره مصر به دنیا آمد.
پدر ایمن الظواهری استاد داروسازی در دانشکده پزشکی، دانشگاه عین شمس بود که در سال ۱۹۹۵ درگذشت.
ایمن الظواهری در نوجوانی به خاطر عضویت در گروه اخوان‌المسلمین مصر به زندان افتاد. در سال ۱۹۷۳ گروه «جهاد اسلامی» را در مصر تاسیس کرد.
ایمن الظواهری در سال ۱۹۹۷ به افغانستان رفت و به‌عنوان معاون اسامه بن لادن در ترکیب شبکۀ القاعده قرار گرفت.
پلیس فدرال آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر  ۲۰۰۱ برای دستگیری ایمن الظواهری جایزه ۲۵ میلیون دلاری تعیین کرده بود.
  • منبع خبر: سنی آنلاین