خداوند متعال در سوره حج، پیرامون صفات مومنین  می فرماید: ﴿ وَهُدُوا إِلَى الطَّيِّبِ مِنَ الْقَوْلِ ﴾ [الحج: 24]، علامه سعدی در تشریح این آیه می نویسد: خداوند متعال به اهل ایمان توفیق نیکو سخت گفتن و  زیبا گفتن و  گفتار نیکو را عنایت می نماید و این عبارت درون مایه ای از ذکر خدا […]

خداوند متعال در سوره حج، پیرامون صفات مومنین  می فرماید: ﴿ وَهُدُوا إِلَى الطَّيِّبِ مِنَ الْقَوْلِ ﴾ [الحج: 24]، علامه سعدی در تشریح این آیه می نویسد: خداوند متعال به اهل ایمان توفیق نیکو سخت گفتن و  زیبا گفتن و  گفتار نیکو را عنایت می نماید و این عبارت درون مایه ای از ذکر خدا و  احسان در حق بندگان خدا دارد.(1)

الفاظ نیکو و عبارت های دلکش تاثیر زیادی بر انسان می گذارد علاوه بر این، موجبات نزدیکی انسان را به خدا فراهم می نماید چنانچه نبی رحمت (ص) فرمودند: گفتار نیکو صدقه است. (2) این صدقه ای ست که منفعت آن به خودت و سایرین می رسد.

این لطف را از فرزندانت دریغ نکن، بلکه در رفتار و رابطه  با آنان کلام زیبا و جملات جذاب را مدّنظر داشته باش، تاثیر بسزای آن را بزودی خواهی دید.

 از کلمات زیبا استفاده کن و توقع نداشته باش که نتیجه آن را سریعا ببینی، بلکه آن را زمانی خواهی دید، که وقتش فرا برسد ، روزی که در اصلاح وی اثر گزار واقع گردد، و به اذن خداوند بدون این که متحمل زحمتی شده باشی اجر و پاداش می بینی.

دکتر غازی شمری می گوید: در خلال بسیاری از تجربه هایی که دربحث مشکلات تربیتی کسب نمودیم، دریافتیم که زمینه ساز بسیاری از انحرافات در فرزندان نشأت گرفته از بکار بستن والدین از کلمات و جملات ناشایست می باشد ، شما دختری را در حال سرشکستگی می بینی که با انجام خطایی که مرتکب شده خواسته از والدین خود انتقام بگیرد چرا که آنها در رفتار با وی از کلمات ناشایست و جملات توهین آمیر بکار می بردند.(3)

در همین راستا بر هر یک از ما لازم است تا در زمینه حفاظت فرزندان مان از انحراف و تباهی، از جملات و کلمات زیبا و دلنشین بهره ببریم. جوانی را می شناسم که بیست سال و اندی عمر دارد با مادرش زیاد جرّ و بحث می نماید، حتی گاهی اتفاق می افتد که چند روز با مادرش سخن نمی گوید ! فقط بخاطر اینکه مادرش دائما به او بد و بیراه گفته او را فحش می دهد و با صفات نازیبا او را خطاب می نماید.

بقلم: د. إبراهيم بن فهد بن إبراهيم الودعان
مترجم: عصمت الله تیموری
=============
منابع:
1] تفسير السعدي 1/ 153 بتصرف.
2] صحيح البخاري 2707، صحيح مسلم 1009.
3] مقال له في جريدة الشرق على النت بعنوان: “أثر الكلمة السيئة على الطفل”، الجمعة 23 ذو الحجة 1435 هــ الموافق 17 أكتوبر 2014 العدد 15099.