ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و رحمت الهی فرا رسیده است. ماهی که خداوند متعال همچون فرصتی گرانبها در اختیار مسلمانان قرار داده است تا برای خودسازی و رهایی از پلشتی‌ها و پلیدی‌ها از آن ‌‌نهایت استفاده را ببرند. لذا برای همفکری با شما برادران و خواهران مؤمن روزه‌دار در جهت استفاده‌ی هرچه بهتر و بیشتر از این ماه عظیم و مبارک برنامه‌های زیر در چند محور پیشنهاد می‌گردد، با این امید که مورد قبول و استفاده‌ی عزیزان قرار گیرد.

پیشنهاد می‌شود برای هرچه پربارتر شدن ایام روزه‌داری شما خواهر و برادر گرامی در ماه مبارک رمضان از الگوی عبادتی و اعمال صالح فردی زیر استفاده به عمل آورید:

محور قرآن:
زیر محور ۱: تلاوت روزانه، حداقل یک ساعت قرآن با تدبر در معنا و مفهوم آیات تلاوت شده
زیر محور ۲: حفظ آیات اخلاقی حداقل از ۵ موضع جداگانه (اسراء، مؤمنون، فرقان، حجرات و معارج) و حفظ یا مرور حفظ کل جزء‌های تبارک و عمّ

محور نـمـاز:
زیر محور ۱:
– انجام نمازهای پنجگانه به جماعت در مسجد محل سکونت یا اقامت در صورت نداشتن عذر شرعی و موجه
– خواندن مدبرانه‌ی تعقیبات نمازهای فرض در صورت نداشتن عذر شرعی و موجه
– انجام نمازهای رواتب (نمازهای سنت در هر نماز فرض) در صورت نداشتن عذر شرعی و موجه
زیر محور ۲: شرکت در همه‌ی نمازهای تراویح مسجد محل سکونت یا اقامت در صورت نداشتن عذر شرعی یا موجه
زیر محور ۳: خواندن نماز قیام اللیل (بعد از خواب هر شب) و مرور همه‌ی محفوظات قرآنی در طول رمضان در طی آن نماز‌ها

محور ذکـر و دعـا:
زیر محور ۱: خواندن اوراد مستحبی مانند آنچه در مأثورات امام حسن البنا آمده است به ویژه اوراد بامداد و شامگاه
زیر محور ۲: در شبانه‌روز حداقل سه بار صمیمانه و با حضور قلب و ترجیحاً با استفاده از دعاهای مأثور در کتاب و سنت برای خود، والدین، خانواده (همسر و فرزندان)، برادران و خواهران ایمانی هم‌مسیر، همه‌ی مؤمنان، مسلمانان مظلوم و دربند جهان، آزادی مسجد الاقصی و همه‌ی بشریت تحت ستم دعای خیر و نجات بنماید. (درخواست دنیای نیکو و قیامت نیکو)

محور روزه‌داری:
زیر محور ۱:
– بیدار شدن برای خوردن سحری (تأخیر در سحری) و تعجیل در خوردن افطاری با مصرف غذای متوسط (اسراف نکردن در تهیه‌ی شام و افراط نکردن در خوردن غذا به طوری که برای نماز عشاء و تراویح سبکبار باشد)
– شرکت دادن و تشویق صمیمانه‌ی همه‌ی اعضای خانواده به ویژه کودکان در شعائر عبادی به ویژه بیدار کردن آن‌ها برای سحری و گرفتن روزه‌ی کامل یا نیمه و مشارکت آن‌ها در تهیه و چیدمان سفره‌ی افطاری و نشستن و خوردن همراه بزرگترهای روزه‌دار
– در صورت حائض بودن نیز به همراه دیگر اعضای خانواده در این شعایر (جز روزه، نماز، رفتن به مسجد و تلاوت) پرتلاش ظاهر شده و ذکر و دعا و شب بیداری را مانند آن‌ها انجام دهید.
زیر محور ۲: اهتمام به بیدار شدن یا بیدار ماندن بخشی یا همه‌ی شب برای شب‌های قدر ترجیحاً همراه سایر افراد خانواده در مسجد و یا منزل و انجام نماز، تلاوت قرآن، دعا و ذکر الله در آن.
زیر محور ۳:
– مواظبت بر عبادت روزه‌داری تا ثمره‌ی آن یعنی تقوا به بار نشیند (نگه‌داشتن چشم، گوش، زبان، دست، پا، دل و ذهن از انجام کردار و گفتار و اندیشه و نیت و تصمیمی که برای دنیا و قیامت خویش و سایرین زیانبار است.) خشم، بددهنی، غیبت، تحقیر، جاسوسی، سوء ظن، ریا، تکبر، حسادت، آزار جسمی و روحی به دیگران ممنوع.
– با صبر و خویشتنداری خالصانه به خاطر خدا علاوه برگرفتن پاداش روزه‌داری از ذات ذوالجلال، الگویی عملی از کردار نیکو و فضیلت‌های اخلاقی یک مسلمان روزه‌دار را به افراد خانواده آموزش و انتقال دهید.
– پرستاری و مراقبت از کودکان (فرزندان خردسال) و افراد پیر و بیمار خانواده به ویژه والدین جزو واجبات بوده و عبادت‌های مستحبی نباید بهانه‌ی کوتاهی در انجام این وظایف باشند.

محور روابط:
زیر محور ۱: استغفار از ستم و حتی کوتاهی در حق نزدیکان به ویژه والدین، همسر و فرزندان و سایر افراد. درخصوص والدین رفت و آمد بیشتر و رفع نیازهای عاطفی و احیاناً مادی نظیر خرید خوراکی و … و انجام خدمات مراقبتی و پرستاری بیشتر در والدین بیمار و مسن‌تر: «وَقَضَى رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا کَرِیمًا (۲۳) وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا (۲۴) رَبُّکُمْ أَعْلَمُ بِمَا فِی نُفُوسِکُمْ إِنْ تَکُونُوا صَالِحِینَ فَإِنَّهُ کَانَ لِلْأَوَّابِینَ غَفُورًا » (اسراء: 23-25)
زیر محور ۲:
– تهیه‌ی لیستی از اقوام از نزدیک به دور، همسایگان، دوستان، همکاران و کسانی که با آن‌ها مرتبط هستیم و درصورت امکان سرزدن و برآوردن نیاز آن‌ها درحد توان و درصورت نبود امکان سرزدن و رفع نیاز تماس تلفنی برای پرسیدن احوال آن‌ها.
– «وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذِیرًا (۲۶) إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ کَفُورًا (۲۷) وَإِمَّا تُعْرِضَنَّ عَنْهُمُ ابْتِغَاءَ رَحْمَةٍ مِنْ رَبِّکَ تَرْجُوهَا فَقُلْ لَهُمْ قَوْلًا مَیْسُورًا» (اسراء: 26-28)

محور زکـات- احسان:
زیر محور ۱: محاسبه‌ی لیست دارایی‌ها و اموالی که زکات در آن‌ها واجب می‌شود و پرداخت دقیق، کامل و به موقع زکات آن‌ها (رمضان بهترین زمان برای تأدیه‌ی زکات است)
– زکات فطر در بالا‌ترین نرخ آن محاسبه و در دهه‌ی اخیر رمضان به مستحقان پرداخت شود.
– تهیه‌ی لیست اقوام، همسایگان، دوستان و آشنایان نیازمند و اختصاص بخشی از زکات خود به آن‌ها.
زیر محور ۲: پرداخت حقوق ماموستا/شیخ/مولوی و خادم مسجد محل سکونت از منبع غیر زکات و انفاق درحد متوسط به بالای سایر مأموم‌های آن مسجد.
زیر محور ۳: در نظر گرفتن بخشی از دارایی‌ها برای انفاق در راه خدا علاوه بر زکات واجب. (حداقل ۱۰ درصد ثروت نقدی یا قابل تبدیل به نقد مازاد بر ضروریات حاد و جاری زندگی)

محور شغل و کار (احسان و اتقان در انجام وظیفه):
زیر محور ۱: کوتاهی نکردن در انجام وظیفه و خدمت در صورتی که دارای ارباب رجوع به ویژه در مناصب اداری و سازمانی (دولتی یا خصوصی) به هر شکلی می‌باشد. در صورت نیاز به اندازه‌ی کافی بخوابد و سحری مناسب را با تأخیر میل کند و عبادت مبارک روزه را بهانه‌ی ترک وظیفه و خدمت به بندگان نیازمند خداوند نگرداند (انجام وظیفه نوعی وفا به عهد و امانتداری است که بر هر مسلمانی واجب است، درصورتی که عبادت‌های اضافه بر نماز و روزه‌ی واجب، نظیر قیام اللیل، نماز تراویح و تلاوت قرآن مستحب می‌باشند و نباید بهانه‌ای برای عدم رسیدگی به امور مراجعان در ماه مبارک رمضان باشد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.