تحول یکی از نیازهای ضروری جهان می باشد بگونه ای که اگر این خصیصه نمی بود  جهان زیبایی و طراوتی را که امروزه دارد قطعا نداشت و همه چیز بدون جذابیت و بسا چندش آور می شد و از آنجا که انسان حکمران گیتی ست  یقینا تغییر و تحول از ضروری ترین نیازهای وی برشمرده می شود.
پا نهادن انسان از کودکی به نوجوانی و بعد جوانی و آنگاه پیری و کهولت، خود واضح ترین و گویا ترین نمونه تغییر می باشد و باز تغییر یافتن نیازها و خواسته ها و تغییر موقعیت ها از دیگر اثرات این تحول می باشد.چنانچه چند صباحی اصلی ترین نیاز وی غذاخوردن و بازیگوشی ست ولی بعد از مدتی نیاز به تحصیل ، اشتغال ، همسر و …. وی را از آن حال خارج نموده و به سمت  و سویی دیگر سوق می دهد تا برای بدست آوردن آنها تلاش کند.
حال سوال اینجاست که چه کسی باید زمینه و ابزار تغییر را فراهم کند؟ خود فرد یا سایرین؟
یکی از نکاتی که از دیرباز مورد توجه بوده این ست که نقش فرد در هر گونه پیشرفت یا شکست چه مقدار است؟ آیا فرجام خوب و بد زاییده ی کارهای خود وی است یا که عواملی دیگری در آن دخیل هستند؟
روی سخنم با خودم هست، قصد دارم برای درک بهتری از اهداف و برنامه هایم به خودم تلنگری بزنم.
راستی فراموش کردم خودم را معرفی کنم. من یک طلبه هستم و بدین منظور پا به حوزه گذاشتم تا بتوانم هم فهم صحیحی از دین داشته باشم و هم قدمی در راستای تعالی دین و اعلاء کلمه الله برداشته باشم.
پس من هم از قاعده تحول و تغییر مستثنی نیستم. ازاین رو من نیز باید با شروع سال تحصیلی جدید در خودم تغییراتی بوجود بیاورم، چنانچه پیامبر  صلی الله علیه و سلم  فرمودند: هر کس دو روزش با هم برابر بود او ضرر کرده است.
همین فرموده نبی رحمت من را واداشت تا با خودم بیندیشم که در ابتدای سال تحصیلی چه چیزهایی برای من ضروری است، لذا در خلوتم نشستم تا فاکتوری از نیازهای خودم را گرد آوری کنم.
1ـ اخلاص و کسب رضایت الهی:
بارها از اساتیدم شنیده ام که اخلاص یکی از اصلی ترین نیازها است، بگونه ای که هیچ گفتار یا کرداری بدون آن در درگاه خداوند ارزشی ندارد. در روایت آمده که رسول خدا  صلی الله علیه و سلم  فرمودند: انما الاعمال بالنیات ( مدار اعمال ( نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش در درگاه خداوند)  به نیت بستگی دارد.)
از این رو من هم باید با آغاز سال تحصیلی جدید در نیت خودم تحول بوجود آورده و تجدید نیت بنمایم و این را مد نظر خود قراردهم که تنها پشتوانه ام دراین راه اخلاص و کسب رضای خداوند باشد.
چنانچه شیخ اجل سعدی در بوستان می گوید:
عبادت به اخلاص نیت نکوست / وگرنه چه آید ز بی مغز پوست؟
چه زنار مغ بر میانت چه دلق / که در پوشی از بهر پندار خلق
2ـ همت و تلاش
در باب همت و تلاش بسیار گفته اند و نقش آن در میان انسان ها چنان حساس ترسیم شده که می توان آن را به عنوان ملاک و معیار سنجش افراد قرار داد.
خداوند در قرآن هرگاه صفات اهل ایمان را بیان می کند، تلویحا به ضرورت همت وتلاش اشاره می نماید و پیامبر  صلی الله علیه و سلم  نیز در گفتار و کردار خود بارها به این مهم اشاره فرموده اند. روایت شده که شخصی نزد ایشان آمد و گفت:ای پیامبرخدا مرا نصیحت کن! فرمودند: بگو پروردگارم خداست و بر آن پایدار باش.
       وحشی بافقی در مورد تاثیر همت و تلاش درفرجام افراد می گوید:
      همت اگر سلسله جنبان شود / مور تواند كه سلیمان شود.
نیز گفته اند:
       همت بلند دار كه مردان روزگار / از همت بلند به جایی رسیده اند
3ـ ادب و احترام
ادب بیانگر کمالات درونی فرد می باشد و می توان آن را زیبنده ترین چیزی دانست که باید هر انسان بدان متصف باشد و بقول قدیمی ها «از نان شب لازم تر است» و به گفته سلف صالح: بهترین ثروتی است که پدر برای پسر باقی می گذارد.
علامه شرق، اقبال لاهوری درمورد منزلت ادب می گوید:
دین سراپا سوختن اندر طلب / انتهایش عشق و آغازش ادب
آبروی گل ز رنگ و بوی اوست / بی ادب ، بی رنگ و بو ، بی آبروست
نوجوانی را چو بینم بی ادب / روز من تاریک می گردد چو شب
از این رو من باید به تمام کسانی که زحمت می کشند تا شرایط فراگیری و آموزش را برای من فراهم نمایند احترام بگذارم، مبادا در این وادی پای بلغزانم.
4ـ استفاده از وقت
تا جایی که یادم هست در سال گذشته نتوانستم به حد کافی از وقت و زمانی که دراختیار داشتم استفاده کنم. در حالی که در آموزه های دینی و اجتماعی ما بر حفظ وقت و بهره بردن ازآن بسیار تاکید شده است، می ترسم شاعر این شعر را در وصف من سروده باشد.
چه فرصتها که گم کردم در اين راه / ز بخت خوابـــنـاک غـــافـل خــويش!
مــــــرا در اول ره مـــــنزل افـــــتاد / گم آمد کشتي ام در ساحل خويش
حالا عزم خودم را جزم کردم تا با آغاز سال تحصیلی جدید، بیشتر وقت خودم را به مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعات مفید علمی صرف کنم و از زیاد صحبت کردن و زیاد مجلس گرفتن اجتناب کنم.
امید دارم خداوند مرا در اجرای برنامه هایم موفق گرداند.

عصمت الله تیموری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.