انوار وب: سین کیانگ استان شمال غربی چین در محدوده جغرافیایی ترکستان بزرگ قرار دارد و اتفاقاً میزبان اقلیت مسلمان نشین این کشور به نام اویغورها است. دهه ها پیش  سین کیانگ استان شمال غربی چین در محدوده جغرافیایی ترکستان بزرگ قرار دارد و اتفاقاً میزبان اقلیت مسلمان نشین این کشور به نام اویغورها است. […]

انوار وب: سین کیانگ استان شمال غربی چین در محدوده جغرافیایی ترکستان بزرگ قرار دارد و اتفاقاً میزبان اقلیت مسلمان نشین این کشور به نام اویغورها است. دهه ها پیش

 سین کیانگ استان شمال غربی چین در محدوده جغرافیایی ترکستان بزرگ قرار دارد و اتفاقاً میزبان اقلیت مسلمان نشین این کشور به نام اویغورها است. دهه ها پیش دولت چین تصمیم گرفت با وارد کردن شهروندان این کشور که عمدتاً از قوم هان بودند ترکیب نژادی این استان و شهرهای مسلمان نشین آن را به نفع خود به هم بزند. همین امر باعث مشکلات بسیاری در حوزه نژادی و مذهبی در این استان شد؛ به طوریکه در حال عادی نیز این استان دچار اختلافات و تنش های مذهبی و قومی بوده است چه رسد به این روزها که سین کیانگ در آتش بمبگذاری های چند روز پیش گداخته است و دست کم 23 تن نیز توسط دولت بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بسیاری از شهروندان چینی متعلق به قوم هان که در محله های مسلمان نشین زندگی می کنند اصلا زبان مسلمانان را که به ترکی حرف می زنند، نمی فهمند. نکته بعدی این است که آنان مسلمانان را خارجی می دانند و می گویند چهره آنها هم نشاندهنده خارجی بودن آنهاست.
انفجار اخیر در یک مرکز میوه و تره بار در ارومچی پایتخت استان سین کیانگ شدت اختلافات و عدم فهم و درک متقابل میان هان ها و مسلمانان را به شدت نمایان کرد. این انفجار وجود شک و ظن عمیق میان این دو قوم را نیز مشخص کرده است.

این انفجار تبعات دیگری هم داشته است. یکی از این تبعات، پرسش های مختلف در مورد توانایی دولت پکن برای مقابله با شورش های جدایی طلبان اویغور است. دولت چین با سیاست های تبعیض آمیز خود در سین کیانگ سعی در سرکوب مخالفان داشته است، سیاستی که عدم کارایی آن به طور کامل مشخص شده است. دولت چین سال هاست اجازه حضور کودکان مسلمان ترک در مساجد سین کیانگ را نمی دهد. اصلاحات دهه 90 میلادی نیز به طور کلی به اکثریت هان رسیده است و مسلمانان چندان بهره ای از آنها نبرده اند.

به قول احمدهاشم، کارشناس تروریسم از دانشگاه سنگاپور، ترک های اویغور، برای دولت پکن قومی از دست رفته هستند و هیچ جایی در قاموس سیاست گذاری های پکن ندارند.
منبع: اخبار جهان اسلام