انوار وب:  خشونت علیه مسلمانان و حمله به مساجد در شهرهای سوئد به یکی از معضلات دولت این کشور مبدل شده است . به همین جهت تظاهرکنندگان سوئدی در مقابل کاخ سطنتی در استکلهم تجمع کردند.   طی سه هفته منتهی به سال جدید میلادی حملات علیه امکان مذهبی مسلمانان نظیر مساجد در سوئد شدت […]

انوار وب:  خشونت علیه مسلمانان و حمله به مساجد در شهرهای سوئد به یکی از معضلات دولت این کشور مبدل شده است . به همین جهت تظاهرکنندگان سوئدی در مقابل کاخ سطنتی در استکلهم تجمع کردند.

 

طی سه هفته منتهی به سال جدید میلادی حملات علیه امکان مذهبی مسلمانان نظیر مساجد در سوئد شدت یافته و شاهد زخمی شدن 5 مسلمان طی این خشونت ها هستیم. اسکایندیناوی طی سالهای گذشته با موج جدیدی از خشونت های نژاد پرستانه رو به رو شده است که متخصصان علوم اجتماعی علت اصلی آن را تبلیغات رسانه ها می دانند. در همین حال هزاران تن از مردم سوئد به خیابان های استکلهم، مالمو ، گوتنبرگ و اپسالا آمدند تا حمایت خود را از مسلمانان و انزجارشان را نسبت به اقدامات نژاد پرستانه نشان دهند. تظاهرکنندگان که تعداد آنها حدود سه هزار نفر تخمین زده می شود با شعار به مسجد من دست نزن خشونت علیه مسلمانان را محکوم کردند.

 

در تظاهرات استکلهم پایتخت سوئد وزیر فرهنگ این کشور نیز شرکت و اعلام کرد دانش بهترین راه برای جلوگیری از قضاوت است. پیش تر نیز نخست وزیر سوئد که به خاطر مواضعش در مقابل دولت فلسطین از سوی جامعه یهودیان طرد شده است خشونت علیه مسلمانان را محکوم کرده بود. در حال حاضر پلیس سوئد با اقدامات امنیتی تلاش می کند تا از تکرار حوادث این چنین در این کشور جلوگیری کند.

 

عمر مصطفی رئیس جامعه مسلمانان سوئد که در همین رابطه با نشریه لوکال سخن می گفت نیز تاکید کرد :‌ اسلام هراسی در سوئد به شکل خطرناکی رشد کرده است .وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت : اسلام هراسی اکنون تنها در اینترنت وجود ندارد بلکه در زندگی حقیقی هم قابل لمس است.

 

انتخابات گذشته در سوئد نشان داد موج تازه ای از علائق ملی گرایانه و نژاد پرستی در این کشور مهاجر پذیر اروپای شمالی رشد کرده است که این مساله می تواند به قوانین ضد مهاجرتی در آینده منجر شود .

منبع: شبستان