این بی‌سابقه‌ترین تظاهرات اعتراض‌آمیزی است که بوتفلیقه از زمان رسیدن به زمامداری در 20 سال گذشته با آن روبرو است. انواروب| عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر شامگاه یکشنبه 3 مارس(12اسفند) در نامه نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور متعهد شد در صورت انتخاب شدن، ظرف یک سال انتخاباتی زود هنگام برگزار کند که در آن […]

این بی‌سابقه‌ترین تظاهرات اعتراض‌آمیزی است که بوتفلیقه از زمان رسیدن به زمامداری در 20 سال گذشته با آن روبرو است.

انواروب| عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر شامگاه یکشنبه 3 مارس(12اسفند) در نامه نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور متعهد شد در صورت انتخاب شدن، ظرف یک سال انتخاباتی زود هنگام برگزار کند که در آن نامزد نخواهد شد.
این در حالی است که تظاهرات اعتراضی علیه نامزدی بوتفلیقه، در مناطق مختلفی از الجزایر ادامه دارد.
به گزارش تلویزیون النهار، بوتفلیقه که از سال 1999 رئیس‌جمهوری الجزایر است، در نامه‌ای که برای نامزدی در انتخابات نوشته، متعهد شده تا یک سال آینده، انتخابات زودهنگامی برگزار خواهد کرد که در آن نامزد نخواهد شد.
در این نامه آمده است: «انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام، برپایه دستاوردهای گفت‌وگوی ملی برگزار خواهد شد».
عبدالغنی زعلان مدیر کمپین انتخاباتی بوتفلیقه، در بیانیه‌ای که از تلویزیون پخش شد، نامه او را برای نامزدی خواند.
بوتفلیقه متعهد شد که «در قانون انتخابات بازنگری شده و ساز و کاری مستقل برای برگزاری انتخابات ایجاد شود». او افزود: «سیاست‌هایی به طور فوری برای توزیع ثروت ملی و پایان دادن به انزوای برخی اقشار جامعه اجرا خواهد شد».
او با بیان این‌که «الجزایر به تکمیل مسیر به سمت دموکراسی، پیشرفت و شکوفایی نیاز دارد» تاکید کرد: «اجازه نخواهم داد هیچ قدرتی سرنوشت و ثروت‌های کشور را از مسیرش خارج کرده و به سود بخشی معین مصادره کند».
بوتفلیقه خواستار اصلاح قانون اساسی در صورت انتخاب شدن «از راه همه‌پرسی ملی» در چارچوب بسته‌ای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی شد. او در نامه خود برای نامزدی گفت: «قانون اساسی جدید، پایه تولد جمهوری الجزایر جدید خواهد بود».
او با اشاره به «ضرورت بسیج ملی تاثیرگذار علیه همه پدیده‌های رشوه و فساد» ادامه داد: «باید با تظاهرکنندگان تعامل امنیتی حرفه‌ای داشت».
او با تمجید از «چهره متمدنی که در تظاهرات مردمی اخیر به نمایش گذاشته شد» از نحوه تعامل ارتش با تظاهرکنندگان هم تجلیل کرد.
بوتفلیقه گفت: «از حمایت میلیون‌ها الجزایری که در جمع‌آوری امضاها نقش ایفا کردند، برخوردار شدم». او ادامه داد: «جوانان تظاهر کننده، به صورت مشروع، نگرانی‌های خود را ابراز کردند».
بوتفلیقه تاکید کرد که تصمیم دارد «مسولیت‌های تاریخی خود را در نظام حاکمیت» انجام دهد.
در همین حال، تظاهرات شبانه در پایتخت الجزایر و مناطق دیگر در اعتراض به نامزدی بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه یافت.
شامگاه یکشنبه در چند استان الجزایر، تظاهراتی علیه مضمون نامه نامزدی بوتفلیقه برگزار شد.
چند منطقه در پایتخت الجزایر از جمله جیجل، تیبازه، قالمه، البلیده و سکیکده، معترضانی که اکثرشان جوان هستند، علیه نامزدی بوتفلیقه دست به تظاهرات زدند.
در برخی از محله‌ها از جمله باب الواد و میدان اول مای، میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان، درگیری روی داد.
در بجایه واقع در منطقه قبایل، صدها جوان روبروی ساختمان استانداری تجمع کرده و شعار دادند: «آیا جنگ می‌خواهید؟ ما اینجاییم!».
این بی‌سابقه‌ترین تظاهرات اعتراض‌آمیزی است که بوتفلیقه از زمان رسیدن به زمامداری در 20 سال گذشته با آن روبرو است.
قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر 18 آوریل برگزار شود./رسانه ها