سال ها پيش وقتي صحبت از هوش به ميان مي‌آمد نخستين گزينه اي كه به ذهن مي رسيد IQ يا هوش عقلاني بود؛ اما امروزه هوش هيجاني و هوش معنوي هم مورد توجه قرار گرفته است.   به گزارش آفرينش دكتر ميناپور فرخ، روان شناس در برنامه راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: هوش […]

سال ها پيش وقتي صحبت از هوش به ميان مي‌آمد نخستين گزينه اي كه به ذهن مي رسيد IQ يا هوش عقلاني بود؛ اما امروزه هوش هيجاني و هوش معنوي هم مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش آفرينش دكتر ميناپور فرخ، روان شناس در برنامه راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: هوش معنوي شامل، حس معنا داشتن، رسالت داشتن در زندگي، داشتن تقدس است و معتقد بودن به بهتر ديدن و بهتر شدن دنياست. بدين معني كه فرد سوال هاي بيش تري را هم در مورد خودش، زندگي و جهان پيرامون مطرح مي كند، اين كه از كجا آمده ايم؟ به كجا مي رويم؟ و هدف اصلي از زندگي چيست؟

    وي افزود: هوش معنوي در حقيقت توانايي شناخت اصول زندگي؛ شامل قوانين طبيعي و معنوي، بنا نهادن زندگي بر اساس اين قوانين تعريف شده و تمرين هايي از طريق عبادت و تعمق براي حل مساله اخلاقي الزامي شمرده شده است.اين روان شناس با بيان اين كه عوامل فرهنگي، ارزش ها و باورهاي خانواده نقش بسيار مهمي در جهان بيني فرد دارد، ادامه داد: همين ديدگاه است كه در تربيت فرزندان و الگوسازي نقش، خودش را نشان خواهد داد. دختر يا پسري كه قصد ازدواج دارند بايد بدانند كه باورها و عقايدش نهادينه شده است و حاصل تعامل فرد، خانواده و اجتماع است.

    سال ها براي شكل گيري اين باورها سپري شده است، بنابراين تغيير اين باورها سخت بوده و سال ها طول مي كشد.وي در ادامه بيان كرد: پس افراد بايد در انتخاب شريك زندگي بسيار دقت كنند و تا جايي كه امكان دارد داراي باورها و ارزش هاي مشترك باشند و هر چه اعتقادات و ارزش هاي معنوي قوي تر باشد، تعهد فرد به داشتن يك رابطه پايا و آرامش بخش بيش تر است و نبود يك باور مشترك، زمينه ساز اختلاف و مشكلاتي در آداب و رسوم ازدواج، تربيت فرزندان، نحوه شكل گيري و رشد اجتماعي فرزندان و حتي چگونگي انتخاب مسافرت و گردش ها، نوع پوشش و آراستگي فرد نشان مي دهد.

    پورفرخ در پايان اظهاركرد: اين موضوع بايد قبل از ازدواج مورد توجه قرار گيرد و فرد همسري را انتخاب كند؛ اعتقادات و باورهاي او به اعتقادات و باورهاي فردي كه قرار است با او ازدواج كند نزديك باشد. در اين صورت است كه آن ها خواهند توانست با روش‌هاي منطبق بر اعتقادات و باورهاي هم تاثير بگذارند و احتمالاً اختلافات جزئي را حل و فصل و به تفاهم نهايي برسند.
منبع: روزنامه آفرینش