انوار وب:یک نویسنده بوسنیایی-آمریکایی برای جمع کردن خاطرات جنگ بوسنی علیه مسلمانان،کتابی را منتشر کرده که به مرور لحظات این جنگ می پردازد.یک نویسنده بوسنیایی-آمریکایی برای جمع کردن خاطرات جنگ وحشتناک بوسنی،کتابی را منتشر کرده که به مرور لحظات این جنگ می پردازد. این کتاب لحظات قتل عام مسلمانان بوسنی،زمانی که نویسنده تنها 12 سال […]

انوار وب:یک نویسنده بوسنیایی-آمریکایی برای جمع کردن خاطرات جنگ بوسنی علیه مسلمانان،کتابی را منتشر کرده که به مرور لحظات این جنگ می پردازد.
یک نویسنده بوسنیایی-آمریکایی برای جمع کردن خاطرات جنگ وحشتناک بوسنی،کتابی را منتشر کرده که به مرور لحظات این جنگ می پردازد.

این کتاب لحظات قتل عام مسلمانان بوسنی،زمانی که نویسنده تنها 12 سال داشته است را به ثبت می رساند.
«کنان تربینسویک»،نویسنده کتاب« لیست بوسنی ها» در این باره می گوید:نگارش این کتاب نه تنها دغدغه شخصی من بلکه یک وظیفه اخلاقی برای گفتن حقیقت نه برای خانواده ام بلکه برای مردمم و برای هر کسی است به خاطر مذهبش ،نژادش و ملیتش مورد آزار قرار گرفت.
پس از گذشت بیش از دو دهه از جنگ بالکان،این نویسنده جوان مسلمان خاطرات ناگفته و نانوشته ای را آشکار می کند که خانواده او را در دوران پاکسازی قوی مسلمانان بوسنی به تبعید فرستاد.
بوسنی در سال 1992 میلادی درگیر جنگ داخلی شد که حدود 200 هزار کشته و میلیون ها آواره بر جای گذاشت.
نیروهای صرب در این زمان کمپین مرگباری را برای پاکسازی قوی مسلمانان آغاز کردند.
در طول 34 ماه جنگ،حدود دو میلیون بوسنیایی از خانه هایشان فرار کردند که حدود نیم میلیون از آنها هنوز در لیست مهاجرین قرار دارند.
در ماه های باقیمانده از این جنگ سه ساله،نیروهای صرب به رهبری ژنرال «راتکو ملادیک» به «سربرنیکا» حمله کردند و حدود هشت هزار مرد مسلمان را کشتند.
تربینسویک با اشاره به اینکه تاریخ یوگوسلاوی را همیشه سیاستمداران صرب نوشته اند گفت که بسیار مهم بود تاریخ بالکانی ها از دیدگاه یک خانواده بوسنیایی نوشته شود.
«لیست بوسنیایی ها»که دو هفته پیش از سوی انتشاراتی «پنگوئن» به چاپ رسیده واکنش های مثبتی را را در پی داشت و بسیاری از رسانه ها مانند بی بی سی و تلویزیون نیویورک،مصاحبه هایی را در این زمینه انجام دادند.
منبع: شبستان