اتحادیه جهانی علمای اسلام، پس از شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهور آمریکا، از جهان اسلام خواست تا در این باره اقدام جمعی آغاز کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.او با اشاره به مصوبه کنگره این کشور در سال ۱۹۹۵ برای […]

اتحادیه جهانی علمای اسلام، پس از شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهور آمریکا، از جهان اسلام خواست تا در این باره اقدام جمعی آغاز کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.
او با اشاره به مصوبه کنگره این کشور در سال ۱۹۹۵ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت‌المقدس، تاکید کرد که “زمان اجرایی کردن آن مصوبه مدت‌ها بود که به تاخیر افتاده بود”.
ترامپ همچنین رسما دستور انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس را صادر کرد اما گفت ایالات متحده همچنان به راه حل ایجاد دو کشور مستقل پایبند خواهد ماند.
ترامپ همچنین مدعی شد: تأخیر در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل هیچ چیزی را برای دستیابی به صلح محقق نساخته است و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به نفع روند صلح است.
رئیس‌جمهور آمریکا در حالی ظهر چهارشنبه (۶ دسامبر – ۱۵ آذر) این تصمیم را اعلام کرد که در چند روز گذشته بسیاری از رهبران و شخصیت‌های جهان نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده بودند.

⭕️ واکنش ها به تصمیم ترامپ

♦️ واکنش دبیر کل سازمان ملل به تصمیم ترامپ : راهکار تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین جایگزین ندارد.

♦️ واکنش حماس به تصمیم ترامپ: تصمیم ترامپ درهای جهنم را باز می‌کند.

♦️ سازمان آزادی‌بخش فلسطین: تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل هر فرصتی برای تشکیل دو کشور را از بین می‌برد.

♦️ واکنش جمهوری اسلامی ایران به اقدام ترامپ درقبال قدس: تصمیم نابخردانه آمریکا موجب شعله‌ور شدن انتفاضه جدید می‌شود.

♦️ واکنش محمود عباس: تصمیم دونالد ترامپ در قبال قدس اقدامی به نفع رژیم صهیونیستی است، ماهیت قدس هرگز تغییر نمی‌کند، در زمان مناسب واکنش نشان می‌دهیم.

♦️ اتحادیه جهانی علمای اسلام، پس از شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی رئیس جمهور آمریکا، از جهان اسلام خواست تا در این باره اقدام جمعی آغاز کنند.

♦️ مکرون، رئیس جمهور فرانسه تصمیم ترامپ درباره قدس را تأسف‌بار خواند و گفت وضعیت قدس را اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از طریق مذاکرات مشخص می‌کنند.

♦️ سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ضمن رد تصمیم دولت آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، آن را ناقض قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل دانست و از تمام جهانیان خواست این تصمیم را رد کنند.

♦️ وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تصمیم رئیس جمهور آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، گفت که با اظهارات یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد.

♦️ مردم غزه در واکنش به تصمیم دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تظاهرات کردند.

▪️ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاطر تصمیم وی برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تشکر کرد.