انواروب: مجمع عمومی پارلمانی شورای اروپا در نشستی با موضوع «بحران انسانی در غزه» در شهر استراسبورگ فرانسه، محاصره 9 ساله غزه توسط اسرائیل را یک روش مجازات دسته جمعی توصیف کرد و خواستار لغو این محاصره شد. طی این نشست گزارش تهیه شده از سوی اوا لنا جانسن، نماینده سوئدی این مجمع مورد بحث […]

انواروب: مجمع عمومی پارلمانی شورای اروپا در نشستی با موضوع «بحران انسانی در غزه» در شهر استراسبورگ فرانسه، محاصره 9 ساله غزه توسط اسرائیل را یک روش مجازات دسته جمعی توصیف کرد و خواستار لغو این محاصره شد.

طی این نشست گزارش تهیه شده از سوی اوا لنا جانسن، نماینده سوئدی این مجمع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیش نویس قطع‌نامه مربوط به موضوع مذکور پس از رای گیری به تصویب نمایندگان این مجمع رسید. در این قطع‌نامه با اشاره به بروز عواقب انسانی و سیاسی بسیار جدی از محاصره 9 ساله غزه توسط اسرائیل و مصر، آمده است که حمله نظامی اسرائیل به غزه در سال 2014 باعث پیچیده‌تر شدن این وضعیت شده است.

در این قطع‌نامه 12 ماده‌ای، همچنین ضمن ابراز نگرانی مجمع پارلمانی شورای اروپا از وضعیت موجود در غزه و عدم اتخاذ تدابیر لازم توسط جامعه بین‌المللی و طرف‌های ذی‌ربط در قبال این موضوع؛ عنوان شد که 80 درصد مردم غزه به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

علاوه بر آن، در این قطع‌نامه با تاکید بر این که یافتن راه‌حل برای بحران انسانی در غزه برای برقراری ثبات، مهمترین موضوع است؛ تعهداتی که باید جامعه بین المللی و اسرائیل آنها را به جا بیاورد ذکر شده است. بنا بر این به جامعه بین المللی فراخوان داده می شود تا برای مشکل آب و انرژی در غزه راه‌حل‌های پایدار پیدا کنند، مدارس این منطقه را احداث نمایند و کمک‌های مالی جهت فعالیت‌های ساخت و ساز منازل در نظر بگیرند.

همچنین به اسرائیل فراخوان داده شده است تا محاصره علیه غزه و موانع جلوی صادرات کالا؛ به ویژه محصولات کشاورزی و نساجی را بردارد، ذخایر آب آشامیدنی افزایش یابد، مساحت مجاز برای ماهیگران را به 20 مایل افزایش دهد و به خشونت بدون دلیل علیه غیرنظامیان در مناطق حائل و شکار ماهی را پایان دهد.

در چارچوب این قطع‌نامه که با 46 رای موافق 12 رای مخالف و 2 رای ممتنع به تصویب رسید، همچنین پیشنهاد شد تا برای غزه یک اجلاس بین‌ المللی برگزار شود. این قطع‌نامه همچنین با اشاره به این که راه‌حل دو دولتی مورد حمایت بین المللی قراردارد، تاکید کرده است که از دولت‌های اسرائیل و فلسطین در این راستا پشتیبانی شوند.
منبع: آناتولی