صد‌ها هزار مصری ظهر جمعه ۲۵ فروردین ماه به دعوت گروه‌های اسلامگرای اخوان‌المسلمین و حزب سلفی نور، در میدان التحریر قاهره با شعار «حمایت از انقلاب» تظاهرات کردند.
به گفته دعوت‌کنندگان هدف از این تظاهرات مقابله با تلاش‌هایی است که سعی دارد انقلاب مصر را به بن‌بست برساند.
خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که میدان‌التحریر مملو از جمعیت شده و شرکت‌کنندگان  از مساجد اصلی قاهره و جیزه پس از نماز جمعه به میدان رسیدند.
تظاهر کنندگان علیه چهره‌های نظام حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر شعار دادند و فریاد زدند: «نه شفیق و نه سلیمان». «سلیمان جای تو در زندان است»، «مرگ بر قاتل انقلابی‌ها» و «سرنگون باد نامزد نظامیان» از دیگر شعارهای تظاهرکنندگان میدان‌التحریر است.
اشاره آنها به احمد شفیق آخرین نخست‌وزیر نظام مبارک و عمر سلیمان معاون حسنی مبارک و رئیس پیشین سازمان اطلاعات مصر را که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.
در جریان سرکوب تظاهرات اعتراض‌آمیز توسط نیروهای دولت مبارک در روزهای انقلاب مصر، صد‌ها نفر کشته و زخمی شدند. نظام حسنی مبارک اوایل سال گذشته میلادی در انقلابی مردمی سرنگون شد.
صفوت حجازی خطیب نماز جمعه در میدان‌التحریر نیز در سخنان خود خواستار محاکمه عمر سلیمان به اتهام مشارکت در قتل تظاهرکنندگان در جریان انقلاب مصر شد. او همچنین از دیگر گروه‌های سیاسی که از مشارکت در تظاهرات امتناع کرده بودند، خواست جمعه آینده با هدف «حمایت از انقلاب» در تظاهرات دیگری که قرار است بار دیگر در میدان‌التحریر برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داده است که شماری از نمایندگان پارلمان مصر از گروه اخوان‌المسلمین و حزب سلفی نور در تظاهرات حضور داشتند.
در شهر اسکندریه نیز ده‌ها هزار نفر در محوطه مسجد القائد ابراهیم تظاهرات مشابهی برگزار کردند.
قانون انزوای سیاسی
این تظاهرات در حالی برگزار می‌شود که پارلمان مصر پنجشنبه قانونی را با هدف جلوگیری از مشارکت سیاسی چهره‌های نظام حسنی مبارک تصویب کرد.
برپایه این مصوبه هر شخصی که در ۱۰سال گذشته سمت بلند پایه‌ای در نظام  حسنی مبارک داشت، حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد. از میان سمت‌ها، ریاست جمهوری، معاون ریاست جمهوری، نخست وزیری، ریاست حزب ملی حاکم در دوره مبارک، دبیرکلی یا عضویت در دبیرخانه و دفتر سیاسی این حزب ذکر شده است.
پارلمان مصر این مصوبه را برای تصویب نهایی به شورای عالی نیروهای مسلح که از زمان سرنگونی مبارک اداره موقت کشور را برعهده گرفته، ارجاع داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.