هزاران نفر از مردم اندونزی در اعتراض به رویکرد دولت چین علیه مسلمانان “اویغور” در مقابل سفارت این کشور در جاکارتا تظاهرات کردند. به گزارش انواروب به نقل از آناتولی هزاران نفر از مردم اندونزی پس از نماز جمعه در اعتراض به رویکرد دولت چین در قبال مسلمانان “اویغور” در مقابل سفارت این کشور در […]

هزاران نفر از مردم اندونزی در اعتراض به رویکرد دولت چین علیه مسلمانان “اویغور” در مقابل سفارت این کشور در جاکارتا تظاهرات کردند.

به گزارش انواروب به نقل از آناتولی هزاران نفر از مردم اندونزی پس از نماز جمعه در اعتراض به رویکرد دولت چین در قبال مسلمانان “اویغور” در مقابل سفارت این کشور در جاکارتا و شماری دیگر از شهرهای این کشور تجمع کرده و شعار سر دادند.

معترضان در این تظاهرات از حکومت چین خواستند تا به آزار و شکنجه اویغورها پایان دهد.

تظاهرکنندگان شعارهایی از قبیل “تحریم محصولات چینی”، “اردوگاها بسته شود”، و “اویغورها را نجات بدهید” سردادند.

هفته گذشته پس از اعتراض شدید اندونزی به وضعیت مسلمانان اویغور و تقاضای این کشور از پکن برای ارائه توضیحاتی در این زمینه، سفیر چین در جاکارتا مدعی شد : “عدم آشنایی به زبان چینی و ناتوانایی اویغورها، موجب تمایل آنها به رادیکالیسم و تروریسم می‌شود. اویغورها برای آموزش زبان چینی و حرفه به اردوگاه های ویژه منتقل شده‌اند”.

چندین سازمان حقوق بشری در اوت گذشته در نشست کمیته مبارزه با نژادپرستی سازمان ملل متحد درباره جامع مسلمانان اویغور در ژنو اعلام کردند:«این مسلمانان به بهانه مواضع سیاسی خود در مراکز (کمپ‌های) آموزشی تحت بازداشت هستند. حدود سه میلیون مسلمان اویغور بدون هیچ محاکمه‌ای در کمپ ها نگهداری می شوند».

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از نقض سیستماتیک حقوق مسلمانان اویغور در منطقه خودمختار سین‌کیانگ (ترکستان شرقی) خبر داده است.