ده‌ها هزار شهروند مصری در اعتراض به احکام قضایی علیه محمد حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، و “حبیب العادلی” وزیر کشور دولت وی، و همچنین تبرئه علاء و جمال فرزندان مبارک به همراه ۶ تن از معاونان العادلی، تحصنی نا‌محدود در میدان التحریر قاهره آغاز کردند. در چند استان دیگر مصر نیز ده‌ها هزار […]

ده‌ها هزار شهروند مصری در اعتراض به احکام قضایی علیه محمد حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، و “حبیب العادلی” وزیر کشور دولت وی، و همچنین تبرئه علاء و جمال فرزندان مبارک به همراه ۶ تن از معاونان العادلی، تحصنی نا‌محدود در میدان التحریر قاهره آغاز کردند.

در چند استان دیگر مصر نیز ده‌ها هزار نفر با خواست اعاده محاکمه مبارک، دست به تظاهرات زدند.
تظاهرکنندگان در میدان التحریر شعارهایی علیه احکام صادره سر دادند و دادستان را متهم کردند که دلایل کافی برای محکوم کردن متهمان گردآوری نکرده است.
حسنی مبارک به همراه دو فرزندنش علاء و جمال و همچنین العادلی و شش معاونش، به اتهام  مشارکت در قتل تظاهرکنندگان در جریان انقلاب سال گذشته مصر، محاکمه شدند.
دادگاه جنایی قاهره مبارک و العادلی را به دلیل صدور فرمان قتل تظاهرکنندگان به حبس ابد محکوم کرد. اما دیگر متهمان از اتهام‌های وارده تبرئه شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، تظاهرکنندگان اعلام کردند که «تا زمان محقق شدن خواسته‌های انقلاب» دست به تحصنی نا‌محدود خواهند زد.
نخستین خواسته آنها «اعاده محاکمه قاتلان انقلابیون و کناره گیری شورای عالی نیروهای مسلح از قدرت» اعلام شده است. آنها همچنین تاکید کردند که تبرئه سران نظام پیشین مصر از اتهام قتل تظاهرکنندگان و فساد مالی را نمی ‌پذیرند.
بنا بر این گزارش، شمار معترضان در میدان التحریر با آغاز ساعت‌های شامگاه شنبه افزایش یافت و به حدود ۲۰۰ هزار نفر رسید. آنها شعار می ‌دادند: «مردم خواهان سرنگونی نظام هستند.»، «ملت متحد هستند.» و «این بار جدی هستیم، کشور را در دست کسی‌‌ رها نمی‌ کنیم.»
جریان‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی نیز احکام صادره علیه متهمان در قتل تظاهرکنندگان انقلاب مصر را نپذیرفته و آن را «مضحک» توصیف کرده اند.
گروه “اخوان المسلمین” مصر، که بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان این کشور را در دست دارد، در بیانیه‌ ای از اعضا و هواداران خود خواست برای مشارکت در تظاهرات اعتراض آمیز، به میدان‌های اصلی شهرهای خود بروند.
بنا بر اعلام سایت رسمی گروه اخوان المسلمین، “محمود غزلان”، سخنگوی این گروه، در این باره گفت که این گروه به همراه تمام اقشار مردم مصر، در تظاهرات ضد احکام «شوکه کننده» علیه «قاتلان شهدای انقلاب ۲۵ ژانویه» مشارکت خواهد کرد. او همچنین همبستگی کامل اخوان المسلمین با خانواده‌های کشته شدگان انقلاب را اعلام کرد.
“محمد مرسی”، نامزد گروه اخوان المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر هم در سخنانی متعهد شد در صورتی که در دور دوم انتخابات پیروز شود، مبارک و دیگر چهره‌های نظام پیشین مصر، دوباره محاکمه خواهند شد. او پس از این سخنرانی، به جمع معترضان در میدان التحریر پیوست.
“حمدین صباحی” و “عبدالمنعم ابوالفتوح”، دو نامزد شکست خورده در مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر، نیز شامگاه شنبه به جمع معترضان در میدان التحریر پیوستند.
گروه جوانان ۶ آوریل در بیانیه ‌ای احکام قضایی صادره علیه متهمان در قتل تظاهرکنندگان جریان انقلاب مصر را محکوم کرد. این بیانیه شورای عالی نیروهای مسلح را به دلیل «سکوت در برابر از میان بردن دلایل و پوشاندن حقایق» مسئول صدور این احکام دانست.
حزب سلفی “نور” نیز از زبان “نادر بکار” سخنگوی خود، شگفتی خود از احکام صادره و «تبرئه قاتلان تظاهرکنندگان انقلاب» را ابراز کرد. بکار خاطرنشان کرد که محاکمه سیاسی بهترین روش برای تعامل با «قاتلان انقلابیون» است.
استان اسکندریه مصر نیز شاهد تظاهرات هزاران نفر علیه احکام صادره در حق مبارک، دو فرزندش، وزیر کشور او و شش معاونش بود. معترضان که در قالب چندین تظاهرات به خیابان آمده بودند، در شعارهای خود خواستار اعدام این متهمان شدند.
شماری از تظاهرکنندگان اسکندریه اعلام کردند که در مقابل مسجد “القائد ابراهیم” «تا زمان سرنگونی بقایای نظام پیشین» دست به تحصن خواهند زد.
در استان “سوئز” نیز  هزاران معترض در میدان “الاربعین” این شهر تجمع کردند. استان “بورسعید” دیگر استان مصر است که شاهد تظاهرات در اعتراض به احکام صادره بود.
شامگاه شنبه در شهر “العریش”، تظاهراتی بزرگ با‌‌ همان خواسته‌ ها به راه افتاد. در این تظاهرات تقریبا همه احزاب و ائتلاف‌ها حضور داشتند.
قنا، الاقصر و اسوان دیگر استان‌هایی بود که در آنها تظاهرات شبانه با خواست اعدام سران نظام پیشین مصر برگزار شد.