انواروب:طالبان پاکستان، توقف حملات هواپيماهای بدون سرنشين آمريکا در مناطق قبائلی نشين اين کشور را قبل از شروع مذاکرات صلح با اسلام آباد خواستار شده است.
دولت “نواز شريف”، نخست وزير پاکستان در تلاش است تا از طريق مذاکرات با تحريک طالبان پاکستان (TTP ) و ديگر گروه‌های شبه نظامی که از سال ۲۰۰۷ ميلادی تا کنون با دولت اسلام آباد در حال مبارزه هستند، صلح را در مناطق شمال غرب اين کشور برقرار کند.
“شهيد الله شهيد”، سخنگوی طالبان پاکستان روز چهارشنبه (۱۰ مهر) تصريح کرد، هرگونه مذاکرات صلحی بايد پايان حملات هواپيماهای بدون سرنشين آمريکا را در مناطق قبائلی نشين پاکستان هم مرز با افغانستان در بر گيرد.
شهيد خاطرنشان کرد: «برقراری آتش بس به تنهايی کافي نيست. توقف حملات هواپيماهای بدون سرنشين ضروری است- اگر حملات پهپادها ادامه داشته باشد، با آتش بس موافقت نخواهيم کرد.»
نواز شريف هفته گذشته در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل تصريح کرد، حملات هواپيماهای بدون سرنشين آمريکا غير سازنده و نقض حاکميت پاکستان است.
شريف گفت: «اين حملات موجب کشتار غيرنظاميان بی‌گناه می‌شود و برای عزم و تلاش‌های ما در راستای از بين بردن “افراطی‌گری و تروريسم” در پاکستان مضر است. من از آمريکا خواسته ‌ام اين حملات را متوقف کند تا ما بتوانيم از وقوع تلفات و درد و رنج بيشتر جلوگيری کنيم.»
آمريکا مدعی است که حملات پهپادی تحت امر سازمان سيا در وهله اول شبه ‌نظاميان طالبان را که نيروهای بين‌ المللی تحت هدايت آمريکا در افغانستان را تهديد می ‌کنند هدف قرار می ‌‍‌دهد، اما بنا بر آمارها، غير نظاميان پاکستانی قربانيان اصلی اين حملات که بدون مجوز سازمان ملل انجام می ‌شود، هستند.
اداره روزنامه‌ نگاری حقيقت‌‌ياب مستقر در لندن، ماه فوريه با انتشار گزارشی اعلام کرد آمريکا از سال ۲۰۰۴ تاکنون بيش از ۳۶۰ بار پاکستان را هدف حملات پهپادهای خود قرار داده و دست‌کم ۳ هزار و ۵۹۶ تن از مردم اين کشور را به قتل رسانده است.
کشتار غيرنظاميان پاکستانی از جمله زنان و کودکان در حملات پهپادهای آمريکا، تيرگي روابط بين اسلام آباد و واشنگتن را موجب شده است. مقام‌های پاکستانی بارها مراتب شکايت خود را در اين باره به دولت آمريکا اعلام کرده اند.
دانشکده حقوق استنورد و دانشکده حقوق دانشگاه نيويورک در سپتامبر سال ۲۰۱۲ آمار هشدار دهنده ‌ای از تاثير حملات پهپادی آمريکا بر مردم عادی ساکن مناطق قبايلی پاکستان منتشر کردند.
در اين گزارش آمده است: «تعداد اهداف سطح بالايی که کشته می شوند به نسبت کل قربانيان اين حملات بسيار اندک است و به طور تخمينی اين اهداف فقط ۲ درصد از کل قربانيان را تشکيل می ‌دهند.»
منبع: پرس تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.