منابع خبری به نقل از مقامات حماس تأیید کردند که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی این جنبش، آماده کناره‌گیری از این مقام است تا برای نخستین بار در پانزده سال اخیر بر سر احراز این پست رای‌گیری انجام شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس از باریکه غزه به نقل از عزت الرشق و موسی ابومرزوق، دو مقام بلندپایه […]

منابع خبری به نقل از مقامات حماس تأیید کردند که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی این جنبش، آماده کناره‌گیری از این مقام است تا برای نخستین بار در پانزده سال اخیر بر سر احراز این پست رای‌گیری انجام شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از باریکه غزه به نقل از عزت الرشق و موسی ابومرزوق، دو مقام بلندپایه حماس، درستی این گزارش‌ها را که از مدتی پیش به طور غیر رسمی منتشر شده بود تأیید کرده است.
گزارش‌ها در مورد آمادگی خالد مشعل برای کناره‌گیری از مقام خود از زمانی مورد توجه بیشتر قرار گرفت که موسی ابومرزوق، معاون مشعل، هفته گذشته در قاهره و پس از مذاکرات جدیدی میان هیئت‌های حماس و جنبش فتح با حکومت مصر اعلام کرد که مشعل دیگر برای احراز پست ریاست دفتر سیاسی حماس نامزد نخواهد شد.
بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، خالد مشعل تا زمان گزینش جانشین خود در اواخر سال جاری میلادی در این مقام باقی خواهد ماند.
با این حال مقامات رسمی حماس اعلام کرده‌اند که این تغییرات مهم داخلی هیچ اثری بر دیدگاه‌های این جنبش درقبال اسرائیل نخواهد داشت؛ حماس از آغاز شالوده‌ریزی خود در سال ۱۹۸۸ نابودی اسرائیل را در اساسنامه خود مورد تأکید قرار داده و سران حماس عمدتاً رویه مسالمت‌جویانه در قبال اسرائیل را رد کرده‌اند.
خالد مشعل در سال ۱۹۹۶ به ریاست دفتر سیاسی حماس در خارج از اراضی فلسطینی رسید. او یک سال بعد در اردن مورد سوء قصد نیروهای موساد اسرائیل قرار گرفت، اما جان سالم به در برد.