انواروب: در میان افزایش نگرانی جهانی از آینده اقلیت مسلمان روهینگیا، دالایی لاما از «آنگ سان سو چی»، فعال سیاسی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل خواست از این اقلیت مظلوم حمایت کند. به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت از سو چی خواست که به مسلمانان روهینگیا کمک کند. […]

انواروب: در میان افزایش نگرانی جهانی از آینده اقلیت مسلمان روهینگیا، دالایی لاما از «آنگ سان سو چی»، فعال سیاسی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل خواست از این اقلیت مظلوم حمایت کند.

به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت از سو چی خواست که به مسلمانان روهینگیا کمک کند.

دالایی لاما گفت: بسیار ناراحت‌کننده است. امیدوارم که آنگ سان سو پی بتواند برای مسلمانان روهینگیا کاری کند.

وی افزود: من با او دو بار ملاقات کردم اول در لندن و سپس در جمهوری چک. به این مسئله اشاره کردم و او گفت که با مشکلاتی مواجه است و مسئله ساده نیست. اما با وجود این حس می‌کنم که او می‌تواند کاری کند.

دولت میانمار با وجود اینکه مسلمانان روهینگیا چندین نسل است که در این کشور زندگی می‌کنند، همچنان آن‌ها را مهاجران غیرقانونی بنگلادش یا بنگالی‌ها می‌خواند و علاوه بر ندادن حق شهروندی به این اقلیت، در سال‌های اخیر آن‌ها را در برابر شدیدترین خشونت‌ها از سوی بودائیان بی‌پناه رها کرده است.
بسیاری از مسلمانان روهینگیا با وجود خطرات فراوان سفر دریایی با قایق به سمت کشورهای همسایه را به ماندن در کشور خود ترجیح داده‌اند.
تعداد زیادی از این مهاجران در این سفر گرفتار باندهای قاچاق انسان شده و برخی نیز در دریا جان خود را از دست داده‌اند. عده‌ای همچنان در آب‌ها سرگردان هستند و شماری هم در اردوگاه‌های پناهجویان وضعیت وخیمی دارند.

در حالیکه هیچ‌یک از کشورهای جنوب شرق آسیا از میانمار و بنگلادش گرفته تا مالزی، اندونزی و تایلند این آوارگان را نمی‌پذیرند، تلاش‌های بین‌المللی برای کمک به این پناهجویان نیز با اعتراضات بودائیان افراط‌گرای میانمار که اکثریت این کشور را تشکیل می‌دهند، مواجه شده است.
منبع: ایکنh