انوار وب: درخواست‌ها برای کناره‌گیری بن کارسون از رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواه برای کسب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بالا گرفته است. آقای کارسون روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که یک مسلمان نباید رئیس جمهور آمریکا شود و دین اسلام با قانون اساسی آمریکا ناسازگار است. گروه‌هایی از جامعه مسلمانان آمریکا، […]

انوار وب: درخواست‌ها برای کناره‌گیری بن کارسون از رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواه برای کسب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بالا گرفته است.

آقای کارسون روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که یک مسلمان نباید رئیس جمهور آمریکا شود و دین اسلام با قانون اساسی آمریکا ناسازگار است.

گروه‌هایی از جامعه مسلمانان آمریکا، در میان دیگر سازمان‌های مدافع حقوق مدنی، با اعتراض به آقای کارسون گفته اند که او با این اظهارنظر دیگر صلاحیت حضور در ادامه رقابت‌ها را ندارد.

اکثر رقبای آقای کارسون در حزب جمهوری خواه گفته اند که با او هم عقیده نیستند.

از جمله لیندزی گراهام به کانال فاکس نیوز گفت که “به عقیده من دکتر کارسون باید عذرخواهی کند” و مایک هاکبی هم گفت: “فکر نمی کنم ما باید کسی را به خاطر ایمانش رد صلاحیت کنیم.”

از هفته قبل که دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوریخواهان در نظرسنجی‌ها، نظر یک هوادار خود درباره مسلمان بودن باراک اوباما را تصحیح نکرد، دیگر نامزدهای مقدماتی حزب جمهوریخواه با پرسش رسانه‌ها درباره دین اسلام مواجه شده اند.

آقای ترامپ در واکنش به انتقادها گفته است که او در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، هیچ مشکلی با انتصاب یک مسلمان در کابینه خود ندارد.

با این حال، آقای کارسون که مسیحی و جراح بازنشسته است روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه “ان‌بی‌سی” گفت که مذهب رئیس جمهور در صورت تعارض با ارزش‌های آمریکا موضوعی مهم است.

بن کارسون گفت: “من حامی سپردن زمام این کشور به دست یک مسلمان نیستم.”

او در تشریح نظر خود گفته است: “مسلمانان احساس می‌کنند که مذهب‌شان تا حد زیادی بخشی از زندگی اجتماعی شماست و کاری که به عنوان مسئول انجام می‌دهید. این موضوع با مبانی و قانون اساسی ما ناسازگار است.”

نمایندگان دموکرات به سرعت اظهارات آقای کارسون را تقبیح کرده اند و گروه‌های مسلمان از او خواسته اند که از ادامه رقابت‌ها کناره بگیرد.

ابراهیم هوپر، سخنگوی شورای روابط اسلامی آمریکا، گفته است: “سخنان کارسون برای من به این معناست که او برای مقام ریاست جمهوری آمریکا واجد شرایط نیست.”

به گفته آقای هوپر، قانون اساسی آمریکا دین رئیس جمهور را به مذهبی خاص محدود نمی‌کند.

فرهانه خیرا از یک سازمان مدافع حقوق مدنی مسلمانان گفته است “تعصب مذهبی” در دورانی دیده و شنیده می شد که جان اف کندی می‌خواست به عنوان نخستین رئیس جمهور کاتولیک آمریکا انتخاب شود.

تازه ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که میزان محبوبیت آقای کارسون کاهش یافته و او به جایگاه سوم نامزدهای مقدماتی جمهوریخواه سقوط کرده است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲، بزرگان حزب جمهوریخواه اعلام کردند که اگر این حزب نتواند فراگیری بیشتری داشته باشد همچنان نخواهد توانست که رای جوانان را به دست آورد.
منبع: بی بی سی فارسی