سازمان همکاری اسلامی از جهان خواست تا اسلام هراسی را به عنوان نژادپرستی به رسمیت بشناسد و سازمان ملل روز ۱۵ مارس را به عنوان روز بین المللی همبستگی ضد اسلام هراسی اعلام کند.

سازمان همکاری اسلامی در بیانیه اختتامیه نشست اضطراری وزاری امور خارجه این سازمان که روز جمعه(دوم فروردین 1397) در استانبول ترکیه برگزار شد، به شدت حمله تروریستی شنیع هفته گذشته در نیوزلند را که به کشته شدن بیش از 50 نفر از نمازگزاران مسلمان منجر شد،  محکوم کرد.

این سازمان همچنین در بیانیه اختتامیه خود از سازمان ملل متحد خواست تا 15 مارس، تاریخ کشتار در دو مسجد نیوزلند را به عنوان روز بین المللی همبستگی ضد اسلام هراسی اعلام کنند و گزارش ویژه برای مبارزه با اسلام هراسی انتخاب کنند.
سازمان همکاری اسلامی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا نشست ویژه ای برای مجمع عمومی سازمان ملل برگزار کنند تا اسلام هراسی را به عنوان یک نوع از انواع نژادپرستی اعلام کنند.

از سوی دیگر، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امورخارجه ترکیه گفت: باید تدابیری دربرابر افزایش حملات نژادپرستانه ضد اسلام اتخاذ شود. ما نمی پذیریم که دینمان را به عنوان تروریسم بنامند.
چاووش اوغلو، رسانه ها و سیاستمدارانی که گفتمان ضد اسلام را رواج می دهند، و بیگانگان و مهاجران را مسئول افزایش تروریسم نژادپرستانه دانست.

وی افزود: تعداد حملات نژادپرستانه در جهان و اتحادیه اروپا افزایش یافته است.
 در همین حال، «یوسف العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی هشدار داد که درصورتی که با گفتمان انزجار طلبی و نفرت و اسلام هراسی مقابله نشود، هرج و مرج و آشوب درهای جهان را خواهد زد.
العثیمین افزود: گفتمان نفرت و انزجارطلبی روز به روز درحال افزایش است. اسلام هراسی علامت مشترک بین احزاب راستگرای تندرو حتی نهادهای رسمی است و تعداد این احزاب به طور بی سابقه افزایش می یابد.

وی ادامه داد: اگر از گفتمان انزجارطلبی و اسلام هراسی جلوگیری نشود، شاهد حملات مشابه دیگرخواهیم بود. این گفتمان جوامع صلح طلب در جهان را تهدید می کند.
دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: گفتمان انزجارطلبی مبتنی بر تفکر راستگرای افراطی است که تنها اسلام و مسلمانان را هدف قرار نداده است، بلکه هدف آن رژیم ها و کشورهای لیبرال دمکرات غرب است.
العثمین گفت: همکاری مثبت بین کشورهای اسلامی عضو این سازمان به نابودی افراط گری و تروریسم کمک خواهد کرد.
این نشست سازمان همکاری اسلامی به درخواست ترکیه درخصوص کشتار مسلمانان در نیوزلند برگزار شد و وزاری خارجه ایران، اندونزی، پاکستان، افغانستان، سودان، قطر، لیبی و سومالی در آن شرکت کردند و سایر کشورها در سطح نمایندگان و سفیران شان حضور یافتند.
منبع: شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.