انوار وب: شیخ محمود شاکر نویسنده، مورخ و اندیشمند اسلامی در گذشت. به نقل از روزنامه‌ی داورد نیوز، صبح روز یکشنبه ۲۳ نوامبر ۱۴۳۶ هـ. شیخ و مورخ سوریه‌ای، محمود شاکر در منزلش در ریاض دار فانی را وداع گفت. شیخ محمود شاکر استاد جغرافیا و تاریخ اسلامی در دانشکده علوم اجتماعی در ریاض و […]

انوار وب: شیخ محمود شاکر نویسنده، مورخ و اندیشمند اسلامی در گذشت.

به نقل از روزنامه‌ی داورد نیوز، صبح روز یکشنبه ۲۳ نوامبر ۱۴۳۶ هـ. شیخ و مورخ سوریه‌ای، محمود شاکر در منزلش در ریاض دار فانی را وداع گفت.

شیخ محمود شاکر استاد جغرافیا و تاریخ اسلامی در دانشکده علوم اجتماعی در ریاض و قصیم بود و نیز برنامه‌ای به نام جغرافیای عالم اسلامی را در رادیو قرآن سعودی تدارک دیده بود.

وی بیش از دویست اثر علمی در تاریخ، اندیشه اسلامی و جغرافیا دارد؛ هم‌چنین وی در وضع منهج و شیوه‌ی تدریس در تاریخ و جغرافیا مشارکت داشت.

أبو أسامه محمود بن شاکر ماه رمضان سال ۱۳۵۱ هجری/ ۱۹۳۲ م. در حرستا در شمال شرقی دمشق متولد شد، بعد از این‌که در سال ۱۳۷۱هـ./ ۱۹۵۲م.  از دبیرستان فارغ شد، علوم شرعی را نزد علمای مساجد شهرش فرا گرفت و سپس به دانشگاه دمشق رفت تا علم جغرافیا را فرا گیرد و به سال ۵۷/ ۱۹۵۶م. دانش آموخته گردید. بعد از آن به خدمت اجباری سربازی رفت و با عنوان ستوان فارغ شده و به سال ۱۹۶۰ به عنوان افسر جهت دفاع از مرزهای بخش شمالی فلسطین گماشته شد. سپس به تدریس رو آورد و در مناطق گوناگونی از سوریه به عنوان مدرس از سوی وزارت تربیت سوریه تا سال ۱۹۷۷ انجام وظیفه نمود و بعد از آن به عربستان سعودی رفت.

اللهم اغفر له وارحمه وعافه واعف عنه وأکرم نزله ووسع مدخله.
منبع: سنت آنلاین