انواروب: دکتر رحیمی نماینده مردم شهرستانهای تربت جام ،تایباد و باخرز درمجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته وحدت در دو مدرسه دینی فخرالمدارس و شیخ الاسلام احمد جام به ایراد سخن پرداخته است که گزیده سخنانش به نقل از کانال رسمی نماینده محترم تقدیم می گردد.     *هفته وحدت يك سمبل ، يك نماد […]

انواروب: دکتر رحیمی نماینده مردم شهرستانهای تربت جام ،تایباد و باخرز درمجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته وحدت در دو مدرسه دینی فخرالمدارس و شیخ الاسلام احمد جام به ایراد سخن پرداخته است که گزیده سخنانش به نقل از کانال رسمی نماینده محترم تقدیم می گردد.

 

 

*هفته وحدت يك سمبل ، يك نماد و تذکر است براي ما مسلمين که اگر  يد واحده نباشيم ، خوار و ذليل و زير دست خواهيم شد.

 

* دين اسلام در این ١٤٠٠ سال فراز و نشيب‌هاي فراواني طي نموده است ولي بدون شك حوادثي كه اين روزها، جهان اسلام به خود ميبيند، بطوريكه برادر كشي و تخريب منابع و … را بدنبال دارد،  یکی از تاريكترين دوره های  تاريخ اسلام است.

 

* ميليونها مسلمان امروز پشت دروازه هاي اروپا، سرزمين‌هايي كه روزي تحت سيطره مسلمانان بودند براي يك تكه نان و براي ورود التماس مي‌كنند این باعث شرمندگی همه ماست.

 

*  با ديدن اتفاقات اخير در جهان اسلام اين سوال را بايد از خودمان بپرسيم كه كجاي كار را اشتباه رفتيم  و بر ما چه گذشته كه اينگونه زيردست شده ايم ؟

 

*  ما از پيامبرمان صداقت را آموختيم، صادقانه بگويم ما در جهان اسلام به چند درد بزرگ گرفتاريم كه توسعه نيافتگي سياسي، اقتصادي و اجتماعي از مهمترين آنهاست.

 

* ما بايد بپذيريم در نهادينه كردن مردمسالاري و دموكراسي مشكل داريم و اگر در يمن، افغانستان، عراق، بحرين، سوریه و…. حقوق مردم رعايت مي‌شد آیا  اتفاقات خاورميانه بدينگونه رقم ميخورد؟!

 

* صداي گلوله كه بلند ميشود، حرف حق  شنيده نمي شود.

 

* اگر  قرار است تفكر داعشي و تكفيري را ريشه كن كنيم بايد عدالت را برقرار كنيم و برای برقراری عدالت تلاش کنیم .

 

* ما ملزم به رعايت حقوق همه و ايجاد دموكراسي هستيم تا جلوی افراط گرایی را بگیریم .

 

* رسالت ما در ايران امن كنوني،  حمایت از رفتار عادلانه است، رفتار  مبتني بر رعايت حقوق همه.

 

* شيعه اي كه صحابه و بزرگان  دين را از دايره دين خارج ميداند، به مانند سني‌اي كه كلمه گوي توحيد و محب اهل بیت  را كافر ميداند،  یک تكفيري است.

*تا عدالت و دموکراسی نباشد ، وحدت قابل تحقق نیست باید برای تحقق عدالت برای همه تلاش کنیم و از انحصارگرایان و زیاده طلبان نهراسیم .عدالت مقدمه وحدت است .

 

* در کجای جهان اسلام دموکراسی حاکم است و توسعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی برقرار است و افراط گرایی وجود دارد؟

 

*افراط محصول بی عدالتی ، توسعه نیافتگی ، فقدان دموکراسی و ظلم است.

 

*اگرچه سلاح و تجهیزات و آموزش و تدارکات داعش ، القاعده و طالبان و .. با قدرتهای بزرگ بوده اما کشورها و حاکمان اسلامی هم  در جهان اسلام مقصرند که با عدم رعایت حقوق  و حاکم نکردن دموکراسی و بی عدالتی، زمینه تقابل و چالش مردم را فراهم می کنند.

 

جهان اسلام نیازمند علم و دموکراسی است تا از این شرایط نجات یابد.