انواروب: دکتر جلیل رحیمی نماينده مردم تربت جام، تايباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شوراي اسلامي دیروز( 20 شهریور 96) در یک سخنرانی هشتاد دقیقه‌ای در جمع علماء، بزرگان و معتمدین شهرستان تایباد، به تشریح فعالیت‌های پانزده ماهه خود در مجلس پرداخت. گزیده سخنان آقای رحیمی که در کانال تلگرامی ایشان منتشر شده است […]

انواروب: دکتر جلیل رحیمی نماينده مردم تربت جام، تايباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شوراي اسلامي دیروز( 20 شهریور 96) در یک سخنرانی هشتاد دقیقه‌ای در جمع علماء، بزرگان و معتمدین شهرستان تایباد، به تشریح فعالیت‌های پانزده ماهه خود در مجلس پرداخت.

گزیده سخنان آقای رحیمی که در کانال تلگرامی ایشان منتشر شده است به شرح ذیل است:

 

 

* دهها جلسه با نهادهاي مرتبط از قبيل قوه قضاييه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نهادهاي امنيتي جهت توجيه آنان نسبت به لزوم اصلاح قانون مواد مخدر برگزار شده است. ده‌ها مصاحبه توسط نماينده شما با روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها جهت ايجاد فضاي مناسب برای طرح اصلاح اين ماده واحده قانون انجام شد و خدا را شاكريم كه این قانون با راي بالا در مجلس تصويب شد،  ايرادات جزئي كه توسط شوراي محترم نگهبان وارد شده است، ان‌شاءالله قابل رفع مي‌باشد.

* تصويب اين ماده از قانون اساسي يكي از بزرگترين دستاوردهاي ما در ١٥ماهه‌ی اخير بوده است و از همه‌ي نمايندگان، قوه قضاييه، ستاد مبارزه مواد مخدر و … بابت همراهي و همكاري در اين مساله متشكرم و خدا را شاكريم كه براي زنان و فرزندان و كساني‌كه به اشتباه درگير مساله مواد مخدر شده‌اند، قدمي برداشته‌ايم.

* دومين مساله‌ای كه وقت زيادي از ما در مجلس گرفت، بحث تابعيت و مشكلات فراوان براي شهروندان محترم بود.

با توجه به حجمه‌ي عظیمی كه روي ما كه به اين مساله ورود كرده بوديم، بود، تلاش زيادي نموديم تا ابتدا جو عمومي مجلس را همراه خود کردیم و آنگاه از حقّ به‌جا و قانونی شهروندان ما كه مشكل شناسنامه و تابعیت داشتند دفاع نموديم. اولين ثمره اين تلاش این شد که به زودي لايحه دولت مبني بر اعطاي تابعيت ايراني به فرزندانی که مادر ايراني و پدر خارجي دارند به مجلس تقديم مي‌شود.

* سومين مساله، تلاش و ورود به مجلس آسيايي بود. با توجه به اينكه متقاضيانِ با تجربه‌اي از نمايندگان به عنوان رقيب بودند، رايزني و تلاش گسترده‌اي براي ورود انجام داديم تا موفق شديم. انتخاب نماينده يك شهرستان مرزي به عنوان نماينده ايران در مجلس آسيايي، يك اتفاق بسيار مثبت و البته سخت بود كه انجام داديم و اين مساله در افزايش توان ما براي رايزني با وزرا براي حل مشكلات منطقه‌اي کمک فراوانی خواهد كرد.

* تلاش ما در احيا و فعال نمودن فراكسيون اهل سنت، يكي دیگر از اقدامات ما بود.

* ما در بحث راي اعتماد به دولت خيلي شفاف و روشن با وزرا جلسه گذاشتيم و مطالبات اهل سنت را مطرح نموديم.

* يكي از اركاني كه باعث شد گفتمان غالب روز كشور، حقوق اهل سنت باشد كه رهبر معظم انقلاب ـ كه به سهم خودمان از ايشان تشكر مي‌كنيم ـ رييس جمهور، رسانه‌ها و مجلس شوراي اسلامي بدان مي‌پردازند، فراكسيون اهل سنت بود.

* فرياد زدن حقوق اهل سنت در كشور يك امر طبيعي است و ما به‌عنوان شهروند ايران اسلامي دوست داريم در همه رده‌هاي اجرايي كشور به خدمت بپردازيم.

* در بخش مشكلات برخي از حوزه‌هاي علمیه اهل سنت و برخي چهره‌ها، با مسئولين محترم رايزني‌هاي خوبي انجام داديم، اخذ مجوز حوزه علميه صديقيه از اين موارد است.

* گزارش کار هر اداره‌ای که عملکردش ضعیف باشد و مردم از کارش راضی نباشند را به وزیر محترم و مسئول مربوطه در استان منعکس نموده و برای تغییرات از ابزار قانونی نظارتی بهره می‌برم.

* بحث گمرك را امروز خيلي واضح و شفاف با فرماندار تايباد صحبت كردم، مسأله گمرك را به طور جدي پيگيرم و نحوه‌ي واگذاري اين مجموعه به پايبار را به صورت شفاف پیگیری خواهم کرد، از هيچ شانتاژ و فشاري هم بيم نخواهم داشت.

* راه اول ما رايزني با استانداري و مسئولين منطقه‌ای و شفاف سازي است و اگر از اين راه به نتيجه نرسيم، از طريق ابزارهايي كه در مجلس در اختيار داريم استفاده خواهم كرد.

* برخی افراد خودشان در خصوص عالم و آدم، شرق و غرب، عرب و عجم، امریکا و اروپا نظر می‌دهند، اما معتقدند نماینده مردم حق ندارد در خصوص مسئولین ادارات و ضعف عملکرد آنها نظر دهد.

* بحث تغييرات در ادارات را در راستاي احقاق حق مردم به جد پيگيرم.

* اين حق نماينده است که مسئولانی در حوزه انتخابیه او انتصاب شوند كه نظر مساعد نماينده را داشته باشند و از اين حق كوتاه نخواهيم آمد. ما از طريق مدير كل و وزير نخواهيم گذاشت افرادي كه همراه با مردم نيستند در اين منطقه پست بگيرند.

* در انتخابات اخير شوراها، در هيچ شهر و روستايي دخالت نكردم و آنچه اتفاق افتاد، حاصل كار خود كانديداها و شرايط حاكم بر آن بود.

* هيج كانديدايي را براي ثبت نام تشويق نکردم و از هیچ کاندیدایی هم حمايت نكردم.

* بعنوان نماينده تلاش كردم رد صلاحيت شده‌ها تأیید شوند، ولي در ائتلاف‌ها و … هيچ دخالتي نداشتم.

* در مورد معاونت فرماندار و گلايه از غير بومي بودن ايشان عرض كنم كه گزينه‌اي بومي و از اقوام خودم توسط فرماندار محترم براي معاونت پيشنهاد شد، اما حقيقتا چون همراه دولت نبود، من جلوّ اين تغيير ايستادم.

* با توجه به مسايل امنيتي، به صلاح ماست فرماندار و معاون فرماندار غيربومي باشد، ولي در ساير ادارات و ارگانها حتما توجه خواهيم كرد.

* در رابطه با بيمارستان باید عرض کنم که منابع طبيعي در مورد زمين اختصاص يافته به آن ايراداتي وارد مي‌داند كه دنبال حل آن هستيم.

* كمبود متخصص در شهرستان تایباد چند علت دارد: برخي متخصصين طلبكار هستند و پرداخت‌هاي آنان به تعويق افتاده است و برخي دوره فعاليتشان به اتمام رسيده و جايگزين خواهند شد.

* به زودي متخصص زنان به تايباد خواهد آمد.

* در مورد اختصاص يك نماينده به تايباد، تلاش خود را انجام داديم و تمام تلاش خود را در این راستا به کار خواهم بست.

* آوردن بيش از پنج شخصيت كشوري در حد وزير و معاون رييس جمهور، اگر چه نمره‌ي بالايي نيست، ولي تحت اين حجمه‌هاي زياد، آنهم در سال اول فعاليت، آمار قابل قبولي است.

* هر مسئولي كه به منطقه بيايد باعث باز شدن گرهي از مشكلات منطقه خواهد شد و ما به اين مساله با سرعت بيشتري ادامه خواهيم داد.

* تامين اعتبار براي پروژه‌ي بزرگ گازرساني منطقه كه در طول عمر گازرساني به منطقه بي‌سابقه بوده است  از ديگر افتخارات ما بوده است و الحمدالله شاخص گازرساني ما به حد قابل قبولي مي‌رسد.

* يكي ديگر از مشكلات منطقه‌ي ما، بحث كمبود آب شرب بوده و سه مجتمع آب شرب هم اكنون در دست اجراست و با اتمام آن بخشي از اين مشكل حل خواهد شد.

* از همه‌ي كساني كه حوصله به خرج دادند و در اين جلسه حضور به هم رساندند و از بانيان اين جلسه و روحانيت معظم و همه‌ي بزرگواران صميمانه متشكرم.