دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با شرکت در اجلاس مجمع اقتصادی جهان اسلام در لندن از طرح‌های جدیدی برای ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری و فعالیت‌های مالی سخن گفته است که مطابق با قوانین اسلامی خواهند بود. آقای کامرون گفته که هدف از این طرح‌ها، افزایش همکاری های مالی و اقتصادی با کشورهای اسلامی است. نخست […]

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با شرکت در اجلاس مجمع اقتصادی جهان اسلام در لندن از طرح‌های جدیدی برای ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری و فعالیت‌های مالی سخن گفته است که مطابق با قوانین اسلامی خواهند بود.

آقای کامرون گفته که هدف از این طرح‌ها، افزایش همکاری های مالی و اقتصادی با کشورهای اسلامی است.

نخست وزیر بریتانیا گفت که بازار سهام شاخص مالی جدید خواهد داشت و وزارت دارایی بریتانیا اوراق بهادار اسلامی به ارزش سیصد میلیون دلار صادر خواهد کرد.

پرهیز از پرداخت یا دریافت بهره که مغایر با قوانین اسلامی است از ویژگی‌های این اوراق قرضه است که “صکوک” نام دارد.

دیوید کامرون گفت: “نه تنها می خواهم که لندن پایتخت مالی جهان اسلام در غرب شود، بلکه می خواهم لندن مانند دوبی و کوالالامپور به صورت یکی از بزرگترین پایتخت های مالی اسلام درتمام جهان درآید.”

این اولین باری است که مجمع اقتصادی جهان اسلام دریک کشور اروپایی تشکیل جلسه می دهد.

ملک عبدالله پادشاه اردن، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و نواز شریف نخست وزیر پاکستان از جمله رهبران سیاسی و اقتصادی هستند که در این نشست شرکت دارند.

بنا به گزارش‌ها بریتانیا می خواهد که با فراهم آوردن تسهیلات مالی نظیر اوراق بهادار اسلامی، سرمایه گذاران جهان اسلام را جلب کند و از سایر مراکز مالی اسلامی در آسیا و خاورمیانه پیشی بگیرد.

مالزی که بزرگترین بازار اوراق بهادار اسلامی “صکوک” است اخیرا تلاش خود به بازارهای جهانی معطوف کرده است.

بریتانیا هم اکنون نیز مرکز اروپایی چندین بانک خاورمیانه است.

منبع:سنت آنلاین به نقل از بی بی سی