انوار وب: بانک توسعه اسلامی با اشاره به این که از ۵۶ کشور اسلامی ۴۶ کشور رشد جمعیت بیشتری نسبت به ایران در سال ۲۰۱۲ داشته اند اعلام کرد رشد جمعیت سنگال بیش از ۵ برابر، قطر ۳ برابر و عربستان ۱.۵ برابر ایران بوده است. بانک توسعه اسلامی در گزارشی از وضعیت رشد جمعیت […]

انوار وب: بانک توسعه اسلامی با اشاره به این که از ۵۶ کشور اسلامی ۴۶ کشور رشد جمعیت بیشتری نسبت به ایران در سال ۲۰۱۲ داشته اند اعلام کرد رشد جمعیت سنگال بیش از ۵ برابر، قطر ۳ برابر و عربستان ۱.۵ برابر ایران بوده است.

بانک توسعه اسلامی در گزارشی از وضعیت رشد جمعیت در 56 کشور اسلامی که بر پایه آمار سال 2012 تهیه شده است اعلام کرد جمعیت کل این کشورها در این سال با رشد 1.9 درصدی به یک میلیارد و 601 میلیون نفر رسیده است.

بر اساس این گزارش رشد جمعیت ایران در سال 2012 کمتر از 46 کشور بوده است. به عبارت دیگر ایران از نظر کمی رشد جمعیت در رتبه 10 قرار گرفته است.
رشد 1.3 درصدی جمعیت ایران در این سال همچنین کمتر از متوسط رشد جمعیت کشورهای اسلامی بوده است.
در میان 56 کشور اسلامی سنگال بالاترین رشد جمعیت را داشته است. جمعیت این کشور در سال مورد مطالعه با رشد 7.5 درصدی مواجه شده است. پس از این کشور، قطر با رشد 3.9 درصدی، و اوگاندا با رشد 3.2 درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

کمترین رشد جمعیت در جهان اسلام نیز به قزاقستان اختصاص داشته است. این کشور رشد 0.1 درصدی را تجربه کرده است.
میزان رشد جمعیت در برخی کشورهای دیگر عبارت است از: افغانستان 3 درصد، بحرین 1.9 درصد، مصر 2 درصد، اندونزی 1.4 درصد، عراق 1.3 درصد، کویت 2.8 درصد، عمان 3.1 درصد، پاکستان 2 درصد، عربستان 2.2 درصد، سوریه 1.4 درصد، ترکیه 0.2 درصد، امارات 3 درصد و یمن 3 درصد.

این گزارش همچنین ایران را با جمعیت 76 میلیون نفری ششمین کشور پرجمعیت اسلامی معرفی کرده است. اندونزی با جمعیت 244 میلیون نفری پرجمعیت ترین کشور اسلامی شناخته شده است و پاکستان با 178 میلیون نفر، نیجریه با 164 میلیون نفر، بنگلادش با 150 میلیون نفر، و مصر با 82 میلیون نفر به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم از این نظر قرار گرفته اند.
منبع: تسنیم