رمضان رسید! از رمضان گذشته تا به حال چه کرده اید؟!

ماه رجب که از راه می رسد همه را صدا می زند و می گوید: ای اهل ایمان! خودتان را آماده کنید که رمضان رسید. و زیبنده ست که هر کس خودش را آماده کند. آماده گیری برای روزه، نماز، قیام شب، تلاوت قرآن، صدقه دادن و انجام صله رحم. همه اینها از زمره اعمالی هستند که باعث کامل شدن ایمان می گردند.

 آماده شدن برای رمضان و آستین همت را بالازدن از جمله کارهایی ست که پیروی از پیامبر اسلام را کامل ترمی نماید. در روایت صحیح بخاری آمده:هرگاه دهه آخر رمضان می رسید، رسول خدا کمر همت را می بست و شب زنده داری می نمود و خانواده را بیدار می کرد.
ایشان در روایتی فرمودند: هر کس رمضان را از روی ایمان و امید به ثواب، روزه بدارد، تمام گناهان پیشینش بخشیده می شود. (متفق علیه)

و روایات دیگری در مورد فضیلت قیام رمضان نیز نقل شده است.

هر یک از ما می گوید: خدای رمضان و غیر رمضان یکی است.  مومن واقعی کسی ست که خدا را  در همه سال عبادت می نماید و اینکه فقط در رمضان بندگی کند، و در باقی سال به گونه ای عمل نماید که گویا اصلا خدایی ندارد؛ نشانه کمال ایمان نیست.

با نزدیک شدن رمضان سال نو، هر یک از ما باید از خودش بپرسد از رمضان گذشته تا کنون چند روز روزه نفل گرفته ای؟
روزه فقط مختص رمضان نیست بلکه فرضیت آن برای رمضان است و در طول سال سنت و مشروع می باشد.
در روایت ترمذی و مسند احمد آمده که پیامبر  روزهای دوشنبه و پنج شنبه هر هفته روزه می داشتند و می فرمودند: در این دو روز اعمال به درگاه خدا عرضه می گردد دوست دارم اعمالم در حالی عرضه گردد که من روزه دار باشم.
 و در روایت صحیح بخاری از عبدالله بن عمرو آمده: پیامبر فرمودند: از هر ماه سه روز، روزه بدار. چرا که هر عمل ده برابر، بدان پاداش داده می شود. و این مثل روزه دار بودن تمام سال است.
و در روایت دیگری از صحیح بخاری از همین راوی نقل شده که نبی رحمت فرمودند: محبوب ترین روزه نزد خدا، روزه حضرت داود است که یک روز روزه داشت و یک روز افطار می نمود.
و هر یک از ما سر در گریبان فرو ببرد و از خودش بپرسد: از رمضان گذشته تا کنون چند شب برای نماز شب بلند شده ای؟ خداوند متعال شب زنده داری را فقط برای رمضان قرار نداده بلکه در ماه رمضان و غیر رمضان سنت است.

احادیث متعددی نقل شده که در مورد فضیلت شب زنده داری تاکید نموده اند. عبدالله بن قیس در روایتی از ام المؤمنین عائشه نقل کرده که فرمودند: شب زنده داری را ترک نکن. رسول خدا هرگز آن را ترک نمی کرد، هرگاه اگر مریض می شد یا خسته بودند، نشسته آن را بجا می آوردند. (سنن ابوداود).

در روایتی از صحیح مسلم آمده: برترین نماز بعد از نمارهای فرض، نماز شب است.
 در صحیح بخاری از روایتی از عبدالله بن عمرو بن عاص نقل شده که می گیود:  پیامبر به من گفتند: ای عبدالله مثل فلانی نباش که نماز شب را بجا می آورد و بعدا آن را ترک کرد.

هر یک باید از خودش بپرسد: از رمضان گذشته چند مرتبه قرآن را ختم کردی؟
خواندن و تلاوت قرآن مختص رمضان نیست بلکه رحمات، برکات و ثواب آن در تمام طول سال برای انسان عامل و تلاوت کننده، جاری است. در صحیح مسلم روایتی از ابوامامه باهلی نقل شده که من شنیدم پیامبر فرمودند: قرآن را بخوانید چرا که قرآن در قیامت می آید و برای یارانش شفاعت می نماید.
 و در حدیثی دیگر آمده: رسول الله(صلی الله علیه وسلم)فرمود: «مؤمنی که قرآن می‌خواند و به آن، عمل می‌کند مانند ترنجی است که طعم خوبی دارد و هم از بوی خوشی برخوردار است. و مؤمنی که قرآن نمی‌خواند ولی به آن، عمل می‌کند مانند خرمایی است که طعمش شیرین است ولی بویی ندارد. و مثال منافقی که قرآن می‌خواند، مانند ریحانی است که بویش خوب ولی طعمش تلخ است. و مثال منافقی که قرآن نمی‌خواند، مانند حنظله (هندوانه ابوجهل) است که هم طعمش تلخ یا ناپاک است و هم بوی تلخی دارد.

هر کدام از ما از خودش بپرسد: از آن رمضان تا حالا چقدر صدقه داده ای؟
برخی صدقه ها همانند صدقه فطر در مضان الزامی هستند اما صدقه دادن در تمام طول سال سنت می باشد.

در صحیح بخاری روایتی از ابوهریره نقل شده که پیامبر فرمودند: هر روزی که بندگان صبح می کنند دو فرشته فرود می آیند و یکی چنین دعا می کند: بار خدایا به کمسی که انفاق می کند، عوض بده. و فرشته دیگر می گوید: بار خدایا مال انسان خسیس را تلف کن.

 و در روایت دیگری آمده: خداوند می گوید: ای فرزند آدم! انفاق کن تا به تو داده شود.  

ماه رمضان، ماه پر فضیلتی ست و بر هر مسلمان ضروری ست تا خود را برای آن آماده نماید. در این ماه خدا را بیشتر از ماه های دیگر عبادت کند، چنانکه پیامبر نیز همینگونه عمل می کردند.

 ولی بیچارگی آنجاست که فقط در رمضان خدا را عبادت کنیم. از رمضان گذشته، یک سال سپری شده است وای برما! که حتی یک روز روزه نگرفته باشیم و یا یک شب برای نماز تهجد بیدار نشده ایم و یکبار قرآن را ختم نکرده باشیم و یا یکبار هم صدقه نداده باشیم.

این چگونه مسلمانی ست که خدا را فقط در رمضان بپرستد؟!
با تمام خلل و نقص هایی که در طول سال سپری شده، داشتیم، اکنون ضروریست تا به خویشتن آییم و خود را برای درک کردن رمضان دریابیم تا شاید بتوانیم حداقل نسیمی از رمضان را در یابیم و از شقاوت برهیم. در حالات خودمان تغییر بیاوریم تا بتوانیم برخی روزها را روزه بگیریم و شب ها را بدون نماز شب سپری نکنیم، بیشتر قرآن تلاوت کنیم و صدقه بدهیم تا از زمره بندگانی باشیم که در پی کسب رضایت خدای متعال هستند.
به قلم: راجی سلطان
منبع: البصائر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.