انوار وب: دادگاه جرایم جنگی بنگلادش امروز (چهارشنبه) رهبر حزب جماعت اسلامی را به اتهام مشارکت در جرایم علیه بشریت به مرگ محکوم کرد. به نقل از خبرگزاری رویترز، اتهام‌های مطرح شده علیه موتیور رحمان نظامی، رهبر حزب جماعت اسلامی بنگلادش شامل قتل‌عام، شکنجه و تجاوز است که در جریان جنگ سال 1971 این کشور […]

انوار وب: دادگاه جرایم جنگی بنگلادش امروز (چهارشنبه) رهبر حزب جماعت اسلامی را به اتهام مشارکت در جرایم علیه بشریت به مرگ محکوم کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، اتهام‌های مطرح شده علیه موتیور رحمان نظامی، رهبر حزب جماعت اسلامی بنگلادش شامل قتل‌عام، شکنجه و تجاوز است که در جریان جنگ سال 1971 این کشور برای استقلال از پاکستان صورت گرفته است.

این رهبر 71 ساله پیشتر قانونگذار و وزیر بود و این حکم احتمالاً با تظاهرات حامیان حزبش روبه‌رو خواهد شد چرا که آنها برگزاری این دادگاه را با هدف تضعیف سیاسی حزب می‌دانند.

به گفته دادستان بنگلادش، رحمان نظامی فرماندهی ارشد یک گروه شبه‌نظامی را که طرح سیستماتیک شکنجه و اعدام حامیان لیبرال دولت را در جریان جنگ انجام می‌داد، برعهده داشت.

دولت بنگلادش معتقد است که سربازان پاکستانی به کمک همدستان محلی، سه میلیون تن را کشته و به 200 هزار زن در جریان جنگ 9 ماهه تجاوز کرده‌اند.
منبع: ایسنا