? روایتی از فشار مفت‌خَرها و دلالان در بازار محصولات کشاورزی ? علی اوسط هاشمی: قیمت زعفران 6 میلیون تومان است ? تحقیقات میدانی انواروب: زعفران هم اکنون از کشاورزان به قیمتی حدود پنج میلیون تومان خریده می‌شود علی‌اوسط هاشمی، استاندار سابق سیستان‌وبلوچستان و رئیس فعلی «سازمان مرکزی تعاون روستایی»، در گفتگو با «روزنامه آفتاب […]

? روایتی از فشار مفت‌خَرها و دلالان در بازار محصولات کشاورزی

? علی اوسط هاشمی: قیمت زعفران 6 میلیون تومان است

? تحقیقات میدانی انواروب: زعفران هم اکنون از کشاورزان به قیمتی حدود پنج میلیون تومان خریده می‌شود

علی‌اوسط هاشمی، استاندار سابق سیستان‌وبلوچستان و رئیس فعلی «سازمان مرکزی تعاون روستایی»، در گفتگو با «روزنامه آفتاب یزد (یکشنبه 2اردیبهشت 1397)» از فشار دلالان و مفت‌خَرها در بازار محصولات کشاورزی و خصوصا زعفران گفته و از اینکه برخی به دنبال “منافع کوتاه‌مدت فردی” و “فرصت‌طلبی” هستند گلایه کرده است.
او  گفته که کف 80 درصد و سقف 90 درصد زعفران جهان دست ماست و از این گلایه کرده که «چرا ما نتوانستیم پایه‌ای زعفران جهان را شکل دهیم، تجار سنتی می‌روند زعفران ما را با قیمت نازل در بازارهای جهان حراج می‌کنند. چرا ما نتوانستیم برند ملی ایجاد کنیم، چرا ما نتوانستیم بورس برای زعفران ایجاد کنیم.»
علی‌اوسط سقف تولید زعفران در جهان را “حداکثر 500 تن” عنوان کرده  و افزوده است:«زعفران در جهان حداقل 8 میلیارد دلار گردش مالی دارد. 8 میلیارد دلار یعنی در شرایط مطلوب برابری می‌کند با کل سرمایه تملک دارایی کشور ما. یعنی اگر سازمان برنامه‌ای و بودجه‌ای کشور بتواند چنین درآمدی را شناسایی کند و تخصیص بدهد می‌شود بهترین سال عمران کشور.»
هاشمی فشارها در “مورد زعفران” را “بسیار سنگین” عنوان کرده و گفته است: «این فشارها به حدی بود که عرصه را در درون مجموعه‌ای کار برآدم تنگنا می‌کرد و نه در بیرون. خوشبختانه توانستیم مدارا کنیم. امروز خوشحالم که بگویم در مشهد تا 6 میلیون تومان زعفران قیمت‌گذاری می‌شود. یعنی از3 میلیون و 800 هزار تا 4 چهار میلیون و 200 هزار تومان که ما آمدیم الان رسیده‌ایم به شش میلیون، یعنی کشاورز در این بین یک میلیون و هشتصد هزار تومان بیشتر نفع می‌برد.»
هاشمی افزوده است: «این پول مستقیم در جیب تولید‌کننده می‌رود. ما در بورس پایه‌ای قیمت ایجاد کردیم، وقتی ما در بورس پایه‌ای قیمت را شش میلیون و 200 هزار تومان گذاردیم الان کشاورز هر کسی سراغش برود می‌گوید: آقا دولت اعلام کرده شش میلیون و دویست هزار تومان من خیلی به شما ارفاق کنم شش میلیون نقد بدهید تا بفروشیم. یعنی برایشان فضا ایجاد کردیم.»
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین گفته است: «تاجران سنتی زعفران از نفع کشاورز ضرر کردند و در صدد ایجاد فشار بر آمدند. دلالان به من فشار می‌آورند. دلالان زعفران 2 بار خرید زعفران از کشاورزان و بورس را تحریم کردند تا به من فشار بیاورند تا بازار را به نفع آنها برگردانم، (اما) کوتاه نیامدم.

? این در حالی‌ست که طبق تحقیقات میدانی انواروب، زعفران هم اکنون از کشاورزان به قیمتی حدود پنج میلیون تومان خریده می‌شود و دولت تا کنون حساب زعفرانِ خریده شده از کشاورزان را تسویه نکرده است!