انواروب: روزنامه عربستانی الریاض اعلام کرد، وزارت حج و عمره عربستان و سازمان حج و زیارت ایران اقدامات لازم برای مشارکت حجاج ایرانی در مراسم حج 1438 (ه ق) را مطابق با دیگر کشورهای اسلامی تکمیل کردند. به گزارش روزنامه الریاض چاپ عربستان، وزارت حج و عمره عربستان با صدور بیانیه ای روز جمعه افزود: […]

انواروب: روزنامه عربستانی الریاض اعلام کرد، وزارت حج و عمره عربستان و سازمان حج و زیارت ایران اقدامات لازم برای مشارکت حجاج ایرانی در مراسم حج 1438 (ه ق) را مطابق با دیگر کشورهای اسلامی تکمیل کردند.

به گزارش روزنامه الریاض چاپ عربستان، وزارت حج و عمره عربستان با صدور بیانیه ای روز جمعه افزود: سازمان حج و زیارت ایران خواستار حفظ کرامت حجاج، تامین امنیت آنها و اجازه انجام شعائر دینی، صدور ویزا برای حجاج ایرانی از داخل ایران و نه از طریق کشور ثالث شد.

این روزنامه بدون اشاره به مضمون توافق دو کشور عربستان و ایران نوشت : مردم و رهبران این کشور از حجاج و عمره گذاران تابعیت های مختلف از سراسر جهان اسلام استقبال می کند و از همه امکانات مادی و معنوی خود برای خدمت رسانی به ضیوف الرحمن و تامین سلامت و رفاه آنها استفاده می کند.

به نوشته این روزنامه ، طرف عربستانی متعهد شد که سلامت حجاج ایرانی تامین شود.

پیشتر حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت درباره شروط ایران برای از سرگیری حج گفت: برخورداری از حمایت‌های حقوقی و کنسولی برای زائران ایرانی، رعایت عزّت و کرامت زائران و اطمینان از امنیت زائران که در کمال سلامت و آرامش مناسک حج را به جا بیاورند؛ از شروط اولیه و اساسی جمهوری اسلامی ایران است».

در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر ایرانی در نوبت سفر حج تمتع هستند که براساس اعلام وزارت حج عربستان برای افزایش سهمیه کشورها با توجه به پایان پروژه توسعه مسجدالحرام، ایران درصورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، درخواست اعزام ۸۰ هزار زائر برای حج تمتع ۹۶ را مطرح خواهد کرد.
منبع: ایرنا