“مریم اورنگ‌زیب ، وزیر اطلاع‌رسانی و نشریات پاکستان، نیروهای نظامی هند را به «خشونت ظالمانه» متهم کرده و گفته است که آنها نبرد را به «مردم آزادی‌خواه» کشمیر باخته‌اند. در پی درگیری‌های شدید دیروز (یکشنبه) بین معترضان و نیروهای دولتی منطقه کشمیر تحت کنترل هند، دست‌کم 20 نفر کشته و 70 تن دیگر زخمی شدند.به […]

“مریم اورنگ‌زیب ، وزیر اطلاع‌رسانی و نشریات پاکستان، نیروهای نظامی هند را به «خشونت ظالمانه» متهم کرده و گفته است که آنها نبرد را به «مردم آزادی‌خواه» کشمیر باخته‌اند.

در پی درگیری‌های شدید دیروز (یکشنبه) بین معترضان و نیروهای دولتی منطقه کشمیر تحت کنترل هند، دست‌کم 20 نفر کشته و 70 تن دیگر زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه در این درگیری‌ها نیروهای هندی به سوی معترضانی که سنگ پرتاب می‌کردند تیراندازی کردند و دست‌کم 4 غیرنظامی کشته شدند.
در درگیری‌های دیروز علاوه بر غیرنظامیان، 3 سرباز هندی و ۱۳ نفر از اعضای احتمالی گروه‌های شبه‌نظامی نیز کشته شدند.
به دنبال وقوع این درگیری‌ها نیروهای امنیتی در حالت آماده‌باش درآمدند.
مقام‌های کشمیر روز گذشته را «مرگ‌بارترین روز» این منطقه در طی سال‌های اخیر اعلام کردند.
“مریم اورنگ‌زیب ، وزیر اطلاع‌رسانی و نشریات پاکستان، نیروهای نظامی هند را به «خشونت ظالمانه» متهم کرده و گفته است که آنها نبرد را به «مردم آزادی‌خواه» کشمیر باخته‌اند.
خانم اورنگزیب در بیانیه خود از سکوت جامعه جهانی در برابر اقدامات «قساوت‌آمیز» هند در کشمیر انتقاد کرد.

منطقه کشمیر طی چند دهۀ گذشته منطقه‌ای مورد مناقشه میان هند و پاکستان و شاهد درگیری‌های خونین زیادی بوده است.
از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون 3 جنگ در سال‌های (1947، 1965 و 1971) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده است که در آنها بیش از 70 هزار نفر کشته شده‌اند.
گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر نیز که از حمایت‌های مردمی در این منطقه نیز برخوردار هستند، در سال 1989 مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. براساس آمار سازمان‌های حقوق بشری، از سال 1989 تاکنون بیش از 100 هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته و بیش از 10 هزار زن مورد تجاوز قرار گرفته اند./سنی آنلاین