عصر دیروز شنبه‌، زلزله‌ای به بزرگی 6.2 درجه در مقیاس ریشتر شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان در استان آذربایجان شرقی را تكان داد.
بنا به‌ گزارش ایرنا، خلیل ساعی، «مدیر كل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی» گفته‌ است که‌ آخرین آمار جان باختگان زلزله در شهرهای اهر، هریس و ورزقان به 180 نفر و تعداد مجروحان به 1 هزار و 300 نفر رسید.
حسن قدمی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به تلفات زلزله‌ی شدید عصر دیروز استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: متأسفانه بر اساس آخرین آمار تاکنون 153 نفر بر اثر این زلزله جان خود را از دست دادند.
وی افزود: 45 نفر در شهرستان اهر، 40 نفر در شهرستان ورزقان، 50 نفر در شهرستان هریس و 18 نفر نیز در بیمارستان‌های تبریز جان خود را از دست دادند.
به گزارش ایسنا، مؤسسه‌ی ژئوفیزیك دانشگاه تهران اعلام كرد: زمین‌لرزه‌ی مذكور به بزرگی 6.2 ریشتر اهر در استان آذربایجان‌شرقی به‌ مختصات 38.49 درجه عرض جغرافیایی و 46،87 درجه طول جغرافیایی، در ساعت 16:53:15 رخ داد و در استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد.
پس از این زمین لرزه نیز، 10 پس‌لرزه دیگر به ترتیب وقوع به بزرگی 6، 4.1، 4.7، 4.1، 4.5، 3.7، 3.3، 3.7، 4 و 3.2 ریشتر ورزقان در استان آذربایجان شرقی را لرزانده است.
گزارش خبرنگاران ایسنا از شهرهای زلزله‌زده حكایت از آن دارد كه شهروندان این مناطق به دلیل خطر وقوع پس‌لرزه‌، شب را در پارك‌ها، فضای باز و خارج از منزل سپری می‌كنند.
ساعی افزود: بر اثر زلزله‌ای كه در چند شهر استان آذربایجان شرقی روی داد، تعداد 60 روستا به میزان 50 تا 80 درصد تخریب شده و شش روستا نیز بطور 100 در صد تخریب شده است.
 وی اظهار داشت: رؤسای كارگروه‌های شهرستانها تشكیل جلسه داده و عملیات امداد رسانی به تمام نقاط آسیب‌دیده ادامه دارد
پایگاه‌ اطلاع‌رسانی انواروب ضمن عرض تسلیت به‌ مردم خوب آذربایجان شرقی و شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان، برای جانباختگان، رحمت و مغفرت الهی و برای مجروحان و آسیب‌دیدگان این حادثه‌ی طبیعی صبر و شفای عاجل آرزو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.