سازمان عفو بین‎الملل روز شنبه از مقام‎های مصری خواست که حکم اعدام ˈمحمد بدیعˈ، یکی از رهبران اخوان‎المسلمین، و 182 از حامیان وی را لغو کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه،ˈحسیبه حاج صحراویˈ، مسوول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‎الملل، گفت: مقام‎های مصری باید احکام اعدام صادر شده در حق 183 تن از […]

سازمان عفو بین‎الملل روز شنبه از مقام‎های مصری خواست که حکم اعدام ˈمحمد بدیعˈ، یکی از رهبران اخوان‎المسلمین، و 182 از حامیان وی را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،ˈحسیبه حاج صحراویˈ، مسوول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‎الملل، گفت: مقام‎های مصری باید احکام اعدام صادر شده در حق 183 تن از حامیان اخوان‎المسلمین را لغو کند.
وی همچنین ‫خواستار محاکمه جدید همه متهمان اخوان‎المسلمین بدون اجرای حکم اعدام در حق آنها شد.
این در‎حالی‎ست که دادگاهی در شهر ˈالمنیاˈ در مصر روز گذشته حکم اعدام 183 تن از حامیان محمد مرسی، رییس جمهوری سابق مصر، از جمله ˈمحمد بدیعˈ را صادر کرد.
بر اساس این گزارش ، همین دادگاه پایان آوریل گذشته 683 تن از طرفداران اخوان را به اتهام مشارکت در تظاهرات خشونت آمیز در شهر المنیا در 14 آگوست به اعدام محکوم کرده بود.
حاج صحراوی یادآورشد : ‫مصر از حکم اعدام به عنوان سلاحی برای کنار زدن رقیبان سیاسی از صحنه به صورت بی‎رحمانه استفاده می‎کند.
وی افزود: ‫دستگاه قضایی مصر اعتبار و بی‎طرفی خود را از دست داده است، زیرا مسوولان امنیتی که متهم به نقض جدی حقوق بشر هستند را آزاد کرده، اما هزاران مخالف معترض را همچنان دربند نگه داشته است.
این مقام مسئول در سازمان عفو بین‎الملل احکام اعدام در مصر را گامی بزرگ به عقب در خصوص حقوق انسان در این کشور دانست.
از ژوئیه 2013 میلادی تاکنون، حکم اعدام صدها تن از حامیان اخوان‎المسلمین در محاکمه‎های گروهی صادر شده و جامعه جهانی این احکام را محکوم کرده است.
مصر از زمان برکناری محمد مرسی، رییس جمهوری این کشور، توسط ارتش و پیگرد رهبران و فعالان اخوان‎المسلمین شاهد ناآرامی است.

منبع: ایرنا