انوار وب: سخنگوی آنروا باتاکید براینکه بخشهای وسیعی از باریکه غزه به مناطق فاجعه زده تبدیل شده است گفت:مناطق گسترده ای ازغزه به زیرآب فرو رفته است.
آنروا نوار غزه را منطقه فاجعه زده اعلام کرد وخواستار مداخله فوری جامعه جهانی برای لغو محاصره اسراییل ازاین منطقه شد.
بگزارش خبرگزاری قدس بنقل ازخبرگزاری فلسطینی معأ “کریس گونس” سخنگوی آژانس کاریابی سازمان ملل موسوم به آنروا باتاکید براینکه بخشهای وسیعی از باریکه غزه در نتیجه سیل وطوفان به مناطق فاجعه زده تبدیل شده است گفت:تاجاییکه چشم کار می کند مناطق گسترده ای ازغزه به زیرآب فرو رفته است.
وی افزود:مناطق اطراف جبالیا به دریاچه پهن و گسترده ای با عمق دومتر تبدیل شده اند و علاوه بر غرق شدن تداد زیادی واحد مسکونی هزاران فلسطینی هم گیرافتاده اند وزندگی آنها مختل شده است.
“گونس”خاطر نشان کرد:ما 5هزارلیترسوخت بین ایستگاههای پمپاژ آب توزیع کرده ایم اما شرایط در این منطقه بسیار حاد است و هرلحظه بر میزان سیل افزوده می شود.این وضعیت بسیار وحشتناکی است که هرلحظه بدتر میشود.
کمبود شدید سوخت در این منطقه بیداد می کند. وی از جامعه جهانی خواست برای لغو فوری محاصره هفت ساله رژیم صهیونیستی بر غزه تلاش کنند تا امداد رسانی به این منطقه بحران زده هرچه سریعتر انجام شود.
علاوه بر بارش شدید باران، بازکردن سدهای واقع درروستایی در جنوب دیر البلح در شرق غزه از سوی رژیم صهیونیستی نیز باعث راه افتادن سیل در خیابانهای غزه شده و مشکلات عدیده ای برای فلسطینی ها ایجاد کرده است.
رژیم صهیونیستی از سال 2007 تاکنون نوار غزه را تحت محاصره خود درآورده است و از ورود تجهیزات و محموله های سوخت به این منطقه پرجمعیت خودداری می کند.
گذرگاه رفح که بعد از تحولات اخیر مصر بسته شده است نیز زندگی مردم تحت محاصره غزه را تحت تاثیر قرار داده است.و بازگشایی پراکنده گذرگاه یادشده باعث افزایش درد ورنج فلسطینی ها وافزایش تعداد بیماران سرگردان در پشت آن شده است.
ساعات قطع برق در نوار غزه در پی توقف فعالیت تنها نیروگاه برق این منطقه تحت محاصره به بیش از دوازده ساعت افزایش یافته است و ساکنین غزه بیشتر شبانه روز را در خاموشی سر می کنند.
“جیمز رالی” هماهنگ کننده اموربشردوستانه سازمان ملل نیز پیشتر نسبت به قطع برق غزه، وقوع فاجعه بشری و پیامدهای آن بر بخشهای حیاتی از جمله بیمارستانها و منابع آبی هشدار داد و نسبت به توقف تنها نیروگاه برق غزه در نتیجه کاهش سوخت و محاصره رژیم صهیونیستی بر این منطقه ابراز نگرانی کرد.
وی هشدار داد که قطع برق بر بخشهای خدمات رسانی حیاتی از جمله بینارستانها، کلینیک ها، ایستگاههای تصفیه و پمپاژ آب تاثیر بسیار بدی خواهد گذاشت و جان هزاران فلسطینی را به خطر خواهد انداخت.
بیمارستان ها و مراکز خدمات رسانی به علت قطع برق با مشکل جدی روبرو شده اند. در حال حاضر با توجه به بحران نبود دارو به دلیل محاصره رژیم صهیونیستی در غزه، زندگی شمار زیادی از فلسطینی ها با خطر مرگ مواجه شده است. بیماران فلسطینی با بیماریهای مزمن از جمله سرطان، نارسایی کلیه و سوء تغذیه بیشتر از سایر بیماران از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی رنج می برند.
وزارت بهداشت دولت حماس از کمبود شدید دارو و وضعیت اسفبار بیماران فلسطینی در منطقه تحت محاصره غزه خبر داده است. اشرف القدره سخنگوی این وزارت با اشاره به بسته شدن تونل ها در مرز نوار غزه و مصر اعلام کرد که در چهار ماه گذشته هیچ دارویی وارد این منطقه تحت محاصره رژیم صهیونیستی نشده است. سخنگوی وزارت بهداشت غزه پیشتر اعلام کرده بود که ذخیره ه 154 نوع از 460 داروی اصلی، دیگر در داروخانه های غزه وجود ندارد.
بخاطر کمبود مصالح ساختمانی و سوخت، بیشتر پروژه های ساخت و ساز و توسعه سازی که توسط دولت حماس انجام می شد، متوقف شده است. به دنبال بسته شدن گذرگاه مرزی رفح در مرز نوار غزه و مصر و تخریب تونلهای حیاتی در غزه محاصره چندین ساله رژیم صهیونیستی باعث خسارتهای سنگین اقتصادی شده است و زندگی بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر از ساکنین غزه را تحت تاثیر قرار داده است. اقتصاددانان میزان ضرر به بخش خصوصی ناشی از محاصره غزه را حدود یکصد میلیون دلار برآورد کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.