شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد با حضور حدود 50 نفر از سران کشورها از جمله پادشاهان و روسای دولت و مجلس، همچنین مقامات بلند پایه از حدود 80 کشور جهان در سالن اجلاس سران در تهران آغاز شد.در جلسه روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب، محمد مرسی رئیس جمهور مصر، محمود احمدی […]

شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد با حضور حدود 50 نفر از سران کشورها از جمله پادشاهان و روسای دولت و مجلس، همچنین مقامات بلند پایه از حدود 80 کشور جهان در سالن اجلاس سران در تهران آغاز شد.
در جلسه روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب، محمد مرسی رئیس جمهور مصر، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، ناصر بن عبدالعزیز رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، مان موهان سینک نخست وزیر هند از مقامات ارشدی بودند که در نشست صبح پنجشنبه سخنرانی کردند.
آیت الله خامنه ای در سخنرانی افتتاحیه این نشست سه موضوع «ساختار شورای امنیت سازمان ملل»، «برنامه هسته ای ایران» و «موضوع فلسطین» را محور سخنان خود قرار داد و به انتقاد از وضع موجود در نظام بین الملل پرداخت.
محمد مرسی، رييس جمهوری مصر، در سخنان خود از حکومت سوريه انتقاد کرد و رژيم بشار اسد را نظامی «سرکوبگر» دانست. در اعتراض به این سخنان، هیات سوری اجلاس را ترک کرد.
رييس جمهوری مصر در سخنان خود خواستار توقف خشونت در سوريه با «دخالت فعال» شد. وی اظهار داشت: «ما نمی توانيم خونريزی در سوريه را متوقف کنيم جز اينکه همه ما دخالت فعالی در اين زمينه داشته باشيم.»
وی اظهار داشت: «ما باید حمایت کامل خود را از نبرد کسانی که به دنبال آزادی و عدالت در سوریه هستند اعلام کنیم.»
آقای مرسی افزود که دنیا «وظیفه اخلاقی» دارد تا در کنار مردم سوریه برای مبارزه آنها «علیه رژیمی سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده است» بایستد.
وی گفت: برقراری نظامی دمکراتیک در سوریه «بیانگر خواست مردم این کشور برای آزادی، عدالت و برابری است و در عین حال، سوریه را از افتادن به دام یک جنگ داخلی یا چند پاره شدن این کشور به واسطه خشونت های فرقه ای باز می دارد.»
رییس جمهوری مصر گفت: بسيار حياتی است که مخالفان سوريه با يکديگر متحد شده «تا بدون نابودی کشور، به دستاوردهای خود دست پيدا کنند.»
لازم به ذکر است، جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۶۱ میلادی برابر با ۱۳۴۰ خورشیدی در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی بین غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که نه در اردوگاه کمونیسم و نه در اردوگاه سرمایه‌داری (امپریالیسم)، قرار داشتند، تشکیل شد.
در ۱۹۶۱ اولین اجلاس سران عدم تعهد با حضور مارشال یوسیپ بروز تیتو رهبر یوگسلاوی، قوام نکرومه رهبر غنا، جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر، جواهر لعل نهرو نخست وزیر هند و احمد سوکارنو رهبر استقلال اندونزی در کنفرانسی که در شهر بلگراد در کشور یوگسلاوی برگزار شد و این سازمان موجودیت خود را اعلام کرد.
ریاست دور پانزدهم اجلاس عدم تعهد به عهده مصربود که امروز از سوی مرسی به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران واگذار شد و جمهوری اسلامی ایران به مدت سه سال ریاست این جنبش را به عهده خواهد داشت.
اجلاس سران عدم تعهد از روز یکشنبه در سطح کارشناسی در تهران آغاز شد. روز های سه شنبه و چهارشنبه نیز اجلاس وزرای عدم تعهد برگزار شد و اجلاس سران نیز از پنجشنبه آغاز شد.