انواروب: گروهی از متخصصان بین‌المللی خلع سلاح، فعالیت های خود را برای جمع آوری و امحای زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه در دمشق آغاز کردند. ماموریت این افراد در چارچوب توافق میان روسیه و آمریکا است که از حمایت سازمان ملل متحد نیز برخوردار می باشد.به گزارش بی بی سی طبق توافق آمریکا و روسیه، تمامی […]

انواروب: گروهی از متخصصان بین‌المللی خلع سلاح، فعالیت های خود را برای جمع آوری و امحای زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه در دمشق آغاز کردند. ماموریت این افراد در چارچوب توافق میان روسیه و آمریکا است که از حمایت سازمان ملل متحد نیز برخوردار می باشد.
به گزارش بی بی سی طبق توافق آمریکا و روسیه، تمامی سلاح های شیمیایی سوریه باید تا نیمه سال ٢٠١٤ میلادی نابود شوند.
قابل ذکر است به گفته ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه؛ هفت انبار سلاح های شیمیایی این کشور از مجموع 19 انبار اعلام شده در مناطق جنگی قرار دارند.
جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید: دسترسی بازرسان به این مناطق کار دشوار و پیچیده‌ای خواهد بود و برای این کار، باید در این مناطق، آتش بس اعلام شود.
بی بی سی در ادامه افزود: گفته می شود که سوریه نزدیک به هزار تن گاز سارین، گاز خردل و سایر سلاح های شیمیایی ممنوعه در اختیار دارد.
یک مقام رسمی این سازمان روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است که دلیلی وجود ندارد که در مقطع فعلی با شک و تردید به اطلاعاتی که از سوی دولت سوریه در اختیار آنها قرار داده، نگریست.
بی بی سی گفت: ماموران سازمان بازدارندگی کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی که در لاهه مستقر است، از بیروت پایتخت لبنان وارد سوریه شدند. آنها در ابتدا با مقامات وزارت امور خارجه سوریه دیدار خواهند کرد و سپس ماموریت خود را آغاز خواهند نمود. این افراد سپس تجهیزاتی را که از آنها برای مخلوط و آماده کردن سلاح های شیمیایی استفاده می‌شود، نابود خواهند کرد.
بی بی سی در انتها گفت: آمریکا و روسیه نیز در حال نابودی سلاح های شیمیایی خود هستند اما این روند طولانی تر از چیزی بوده که پیشتر پیشبینی می شد.