انواروب:عبدالقادر ملا، از رهبران جماعت اسلامی بنگلادش اعدام شده است. او به ایفای نقش در جنایات صورت گرفته در جنگ استقلال این کشور متهم شده بود.
عبدالقادر ملا ۶۴ ساله متهم بود که در قتل صدها شهروند غیرنظامی و غیر مسلح دست داشته است.
عبدالقادر ملا اتهام‌های وارده را رد می‌کرد.
نزدیک به سه میلیون بنگلادشی در جنگ سال ۱۹۷۱ که منجر به جدایی بنگلادش و استقلال آن از پاکستان شد، کشته شدند. اما برخی از محققان مستقل می‌گویند که این رقم ۵۰۰ هزار نفر است.
دادگاه عالی بنگلادش صبح روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر حکم اعدام عبدالقادر ملا، از رهبران اسلامی این کشور را تائید کرد.
اجرای حکم اعدام عبدالقادر ملا روز چهارشنبه (۱۱ دسامبر) به تاخیر افتاده بود.
عبدالقادر ملا ابتدا در ماه فوریه سال‌جاری میلادی به حبس ابد محکوم شد اما به دنبال تظاهرات علیه این حکم، دادستانی خواهان صدور حکم اعدام برای او شد.
در همین رابطه پارلمان بنگلادش مجبور به تغییر قانونی در کشور شد که برای اولین بار به دادستان اجازه می‌داد علیه حکم صادره دادگاه ویژه جنایات جنگی درخواست استیناف کند.
بر اساس قوانین بنگلادش، در پرونده‌های عادی فقط فرد محکوم می‌تواند از حکم صادره تجدید نظر خواهی کند و دادستانی چنین اجازه‌ای ندارد.
دادگاه عالی بنگلادش پس از رسیدگی به درخواست تجدید نظر دادستانی، حکم عبدالقادر ملا را به اعدام افزایش داد.
دولت کنونی بنگلادش هدف از ایجاد این دادگاه را رسیدگی به جرایم جدی جنگی در جریان جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ اعلام کرد.
اما برخی از گروه‌های حقوق بشری نسبت به انطباق روند محاکمات در این دادگاه با معیارهای بین‌المللی ابراز نگرانی کردند.
در عین حال مخالفان این دادگاه، دولت را متهم می‌کنند که از این محاکمات بهره‌برداری سیاسی می‌کند.
واکنش جهانی به اعدام عبدالقادر ملا از رهبران جماعت اسلامی بنگلادش ادامه دارد.
مولود چاووش اوغلو معاون رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه با انتشار یک بیانیه کتبی، حادثه اعدام عبدالقادر ملا را مورد انتقاد قرار داد.
چاووش اوغلو گفت: “مرحوم عبدالقادر ملا که اتهامات وارده بخود را به هیچ عنوان نمی پذیرفت، چون خود را گناهکار نمی دانست، در خواست عفو از رئیس جمهوری بنگلادش را رد کرده و بزرگواری و شرافت خود را حفظ نموده بود.
مولود چاووش اوغلو اظهار کرد: “در خصوص حکم اعدام عبدالقادر ملا به سازمان ملل، سازمان دیدبان حقوق بشر، دیگر نهاد های حقوق بشر، و مراجع دیپلماتیک هشدار داده شده بودیم. ما از اعدام عبدالقادر ملا به این نتیجه رسیده ایم که در بنگالادش حقوق بشر و آزادی ها، حق حیات انسان‌ها، شرف و حیثیت بشری، دموکراسی و برتری حقوق قربانی حساب های سیاسی می‌شود”.
معاون رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه گفت: “اعدام عبدالقادر ملا از رهبران جماعت اسلامی بنگلادش لکه ننگی بر پیشانی بنگلادش زده است. حادثه یک خطای سیاسی است که با شرم در حافظه جهان خواهد ماند. اعدام عبدالقادر ملا را با لعنت محکوم می‌کنیم”.

منبع: سنت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.