رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان نشستی در انگلیس گفت، بحث و گفت‌ و گو بر سر پوشش روسری باید پس از ورود قانون گذاران محجبه ترکیه‌ ای به پارلمان از دستور کار سیاست این کشور خارج شود.
به نوشته روزنامه حریت، عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه در سومین نشست انگلیس – ترکیه در ادینبرا گفت: رضایت بخش‌ترین مسأله برای هر کس این است که مساله پوشش روسری با یک درک و استنباط مشترک از جانب تمام احزاب سیاسی پارلمان ترکیه به نتیجه رسید. هر کدام از احزاب سیاسی ترکیه به صورت داخلی در این باره به بحث پرداخته و تصمیم گرفتند که این مسأله باید اجرا شود. این همان چیزی است که ما در نهایت آن را عادی‌سازی می‌نامیم.
در ۳۱ اکتبر سال جاری میلادی چهار تن از قانونگذاران زن از حزب حاکم عدالت و توسعه با پوشش روسری در نشست مجمع عمومی ترکیه حضور یافتند؛ این اقدام آن‌ها بدون مخالفت از سوی اپوزیسیون صورت گرفت. این اقدام اولین بار از زمان اخراج یک قانون گذار محجبه در سال ۱۹۹۹ میلادی بود که به دلیل حضور در مجمع عمومی ترکیه با پوشش روسری اخراج شده بود.
عبدالله گل افزود: ما پیشتر به صورت مختصر با روزنامه گاردین صحبت کرده‌ایم و به آن‌ها گفتیم که وجهه جامعه ترکیه در کشورهای اروپایی بسیار قابل ملاحظه است. من می‌دانم که یک یا دو قانون گذار زن با پوشش روسری در پارلمان چند کشور اروپایی حضور می‌یابند. بنابراین وقتی در این کشورها، قانون گذاران زن می‌توانند با پوشش روسری وارد پارلمان شوند، چرا ترکیه این کار را انجام ندهد؟
رئیس‌جمهوری ترکیه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ممکن است مساله پوشش روسری به یک مشکل بدل شود یا خیر، گفت: از نظر من این مساله نباید بیش از این به یک مسأله سیاسی بدل شود. زمانی که درباره عادی‌سازی سخن می‌گوییم، احزاب آن را فهمیده و درک کرده و درباره آن تصمیم گرفته‌اند. از امروز، زنان با هر تخصص یا سیاستی باید بر مبنای ارزش و دستاوردهایی که داشته‌اند به کار گرفته شوند و پوشش روسری یا عدم استفاده از آن یک مسأله شخصی است.

منبع: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.