انوار وب:  پیتر رابینسون، نخست وزیر ایرلند شمالی به خاطر حمایت از کشیش اسلام‌ستیز از مسلمانان عذرخواهی کرد. ماجرا از آنجا شروع شد که حدود دو هفته پیش «جیمز مک‌کانل»، کشیش کلیسایی در شمال شهر «بلفاست»، پایتخت ایرلند شمالی، در جمع حاضران در کلیسا شروع به اهانت به دین اسلام و مسلمانان کرد.مک‌کانل با اهانت […]

انوار وب:  پیتر رابینسون، نخست وزیر ایرلند شمالی به خاطر حمایت از کشیش اسلام‌ستیز از مسلمانان عذرخواهی کرد.

ماجرا از آنجا شروع شد که حدود دو هفته پیش «جیمز مک‌کانل»، کشیش کلیسایی در شمال شهر «بلفاست»، پایتخت ایرلند شمالی، در جمع حاضران در کلیسا شروع به اهانت به دین اسلام و مسلمانان کرد.
مک‌کانل با اهانت به دین اسلام و پیروان این دین آسمانی مدعی شد: «شیطان جدیدی به پا خواسته است. اسلام دینی شیطانی و کفرآمیز است. اسلام دکترینی است که بنیان آن در جهنم است.»!
پس از آن «پیتر رابینسون»، نخست وزیر ایرلند شمالی که عضو حزب اتحادیه دموکراتیک این کشور است، در مصاحبه‌ای از گفته‌های مک‌کانل حمایت کرد و موجی از اعتراضات را به‌ویژه از سوی مسلمانان برانگیخت.
تعدادی از رهبران مسلمان ایرلند شمالی در پی حمایت رابینسون از اظهارات ضداسلامی مک‌کانل با وی دیدار و نسبت به این امر اعتراض کردند.
پس از این دیدار، حزب اتحادیه دموکراتیک ایرلند شمالی در بیانیه‌ای با ارزشمند و دوستانه خواندن این دیدار، عنوان کرد که رابینسون از همه کسانی که از سخنان وی رنجیده شده‌اند، عذرخواهی می‌کند.
سخنگوی این حزب اعلام کرد: رابینسون قصد آزردن و رنجاندن کسی را نداشته و سخنان او به غلط تفسیر شده و او از همه مسلمانان عذرخواهی می‌کند.
سخنگوی حزب اتحادیه دموکراتیک ایرلند شمالی همچنین اعلام کرد که رابینسون از برپایی جلسه‌ای برای گفت‌وگو با مسلمانان در مرکز اسلامی بلفاست استقبال می‌کند.
مسلمانان حدود یک درصد از جمعیت 4.5 میلیون نفری ایرلند را تشکیل می‌دهند و تعداد آن‌ها به سرعت در حال افزایش است.
جمعیت مسلمانان ایرلند در حدود 2 دهه پیش 4 هزار نفر بود اما بنابر آمار سال 2011، حدود 50 هزار مسلمان  در ایرلند زندگی می‌کنند که این رقم رشد 51 درصدی جمعیت مسلمانان از سال 2006 را نشان می‌دهد.
منبع: اخبار جهان اسلام