تولید و پخش تریلر فیلمی ضد اسلامی واکنش شدید مسلمانان در سراسر جهان و به خصوص شمال آفریقا و آسیا و بالاخص در لیبی، مصر، یمن، سومالی و… را در پی داشت.
قضیه از آنجا شروع شد که افرادی به ظاهر مجهول الهویة فیلم دو ساعتی به نام (بی گناهی مسلمانان) تولید و تریلر 14 دقیقه ای آن را به زبان انگلسیی و زیرنویس عربی در سایت یوتیوب قرار دادند.
اما واکنش ها وقتی آغاز شد که کشیش اسلام ستیز معروف (تری جونز) به تبلیغ برای این فیلم پرداخت و نیز بلاگری مصری آن را در وبلاگ خود گذاشت.

نسخه‌ی ۱۴ دقیقه‌ای فیلم مورد نظر که در آن پیامبر اسلام ـ ارواحناه لتراب مقدمه الفداء ـ ، فردی (نعوذ بالله) “زنباره”، “کودک‌آزار” و “قاتل” معرفی می‌شود را از هر نظر نگریسته شود جز تمسخر و خالی کردن حقد و کینه چیز دیگری در آن مشاهد نمی شود و بیننده فیلم به وضوح مشاهده می کند که فیلم صرفا برای توهین و تحقیر ساخته شده است.
جرقه های واکنش به این اقدام موهن در مقابل سفارت آمریکا در مصر زده شد. آنگاه که شماری از تظاهرکنندگان معترض مصری به تولید فیلم مذکور در آمریکا، به سفارتخانه این کشور حمله کردند و پرچم آمریکا را به زیر کشیده و به جای آن پرچمی که بر روی آن کلمه طیبه «لاإله إلا الله محمّد رسول الله» نوشته شده بود را نصب کردند.
اما این تمام ماجرا نبود. در یمن و در شهر صنعا شهروندان لیبی به سفارت آمریکا حمله کردند و پس از دخالت نیروهای امنیتی، معترضین از دیوار سفارت بالا رفتند و برخی از خودروهای سفارت را به آتش کشیدند. اوج اعتراضات به تولید این فیلم در شهر بنغازی لیبی خودنمایی کرد. بگونه ای که پس از به آتش کشیده شدن سفارتخانه آمریکا در بنغازی، سفیر آمریکا به همراه سه آمریکایی دیگر بر اثر خفگی ناشی از آتش سوزی کشته شدند.
از طرفی عده کثیری از شخصیت های جهانی و بین المللی، علما و مراکز دینی، سران دولتها و کشور ها، حتی سازمان ملل و دولت آمریکا ساخت و انتشار فیلم را محکوم کردند.
گرچه به نظر می رسد به دلیل واکنش شدید مسلمانان نسبت به این موضوع، کشورهای غربی از افشای هویت سازنده فیلم خود داری کنند؛ اما آنچه که واضح و مسلم است اینکه شعله های آتشی که بر اثر این فیلم روشن شده است نهایتا دامن آمریکا را خواهد گرفت و دود آن به چشم سران آمریکا خواهد رفت. چنانچه شاهدیم طی همین چند روز گذشته سفیر آمریکا در لیبی کشته شد و سفارت خانه های آمریکا در سایر کشورهای اسلامی مورد هجوم معترضین خشمگین قرار گرفته است، به گونه ای که آمریکا برای حفاظت از دیپلمات های خود به فکر تدابیر امنیتی شده و به دستور اوباما هواپیماهای بدون سرنشین و تفنگداران آموزش دیده آمریکا راهی لیبی شده اند.
اما سوالی که در ذهن تداعی می کند این است که آیا آتشی که اینک شعله ور شده است را انتشار تیزر فیلم مذکور به پا کرده است؟
اگر نگاهی به گذشته بیندازیم ـ البته نه گذشته بسیار دور بلکه همین چند ماه گذشته ـ می توانیم جرقه های اولیه این آتش را در آمریکا و در کلیسای کشیش آمریکایی تری جونز پیدا کنیم. کشیش جویای نامی که با آتش زدن نسخه ای از قرآن، احساسات مسلمانان را در سراسر جهان جریحه دار کرد و خشم آنان را برانگیخت، اما دولت آمریکا حتی خم به ابرو نیاورد و به بهانه آزادی بیان و عمل، این کشیش گستاخ را هیچ گونه توبیخی نکرد. بعد از آن قضیه بود که فرد حتاک دیگری به خود اجازه داد توهینی دوباره به مقدسات مسلمانان نماید و نتیجه اش را همگان شاهدیم.
بیان چند نکته در این مجال ضروری می نماید.
1ـ این نکته را باید همگان بدانند که توهین به معتقدات و مقدسات، مذموم است؛ از جانب هر کس باشد و به مقدسات هر کس باشد. چه به بهانه آزادی باشد و چه به هر بهانه ای دیگر.
کاش تولید و تبلیغ کنندگان این فیلم می دانستند که قرآنی که آن را می سوزانند و محمدی(ص) که به او توهین می کنند، پیروانشان را از توهین و تحقیر حتی بتهای بی جان (از آنجا که مقدسات گروهی از انسانها هستند) منع می کنند.” وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّـهِ فَيَسُبُّوا اللَّـهَ عَدْوًا بِغَيْرِ‌ عِلْمٍ ” ، (و آنهايى را كه جز خدا مى‌خوانند دشنام مدهيد كه آنان از روى دشمنى [و] به نادانى، خدا را دشنام خواهند داد)
2ـ انگیزه اصلی جریان اسلام هراسی ، ارائه چهره ای خشن و بی منطق  از اسلام و مسلمانان است. لذا همواره کوشیده اند با تولید فیلم هایی از این دست، از یکسو این مضمون را به جهانیان القاء کنند که مسلمانان اهل خشونت اند و از سویی دیگر با تحریک مسلمانان و وادارکردن آنان به خشونت، محتوای غیرواقعی تولیدات خود را واقعی سازند.
پس بر مسلمانان است که با هوشیاری و خویشتن داری در مواجهه با این گونه اقدامات، رشته های آنان را پنبه کنند و خدای نخواسته با واکنش های احساسی و اعمال خشونت آمیز، مهر تاییدی بر لاطائلات آنان نزنند.
3ـ آمریکا باید بداند که راه برون رفت از این بحران، قشون کشی به سرزمین های اسلامی نیست، بلکه تنها راه و عاقلانه ترین روش آن است که شعله های این آتشی که از آن کشور برخاسته است را در کشور خود خاموش کند تا دود آن دیپلمات هایش را در دیگر کشورها خفه نکند.
براستی اگر آمریکا واکنشی معقولانه به اقدام بی خردانه کشیش قرآن سوز در کشور خود نشان می داد و او را به جرم توهین به ادیان بازداشت و محاکمه می کرد و نیز اگر در ابتدای انتشار فیلم موهن با تولیدکنندگان آن برخورد می کرد و آبی بر آتشی که هنوز شعله ور نشده بود می ریخت؛ آیا امروز دودش سفیر و دیپلمات های او را در لیبی خفه کرده بود؟.
علت و معلول لازم ملزوم یکدیگر اند، تا علت باشد از وجود معلول گریزی نیست، توهین و واکنش علت و معلول اند، تا توهین است واکنش خواهد بود و اگر آمریکا می خواهد واکنشی نباشد تنها و تنها راه این است که جلو توهین ها را  در کشور خودش بگیرد.
حسین سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.