انوار وب: به گزارش پرس تي‌وي، بر پايه يک گزارش جديد رژيم اسرائيل در نظر دارد به عنوان بخشي از تلاش‌هاي خود براي يهودي‌سازي سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين، يک کنيسه در محوطه مسجدالاقصي واقع در شرق قدس (اورشليم) بسازد.

بر پايه اين گزارش که اخيرا از سوي موسسه الاقصي منتشر شده است و بر مبناي اطلاعات افشا شده از کنست اسرائيل، طرح رژيم تل‌آويو اين ساختمان را به دو بخش تقسيم خواهد کرد و يک پنجم آن را براي اداي مراسم مذهبي يهوديان به آنان اختصاص خواهد داد.

مقامات ارشد حماس، جنبش مقاومت فلسطين ضمن اعتراض به اين اقدام مداخله گسترده کشورهاي عربي در اين رابطه را خواستار شدند.

خالد مشعل، رهبر اداره سياسي حماس اظهار کرد که اين اقدام بخشي از راهبرد رژيم تل‌آويو براي ويران کردن مسجد‌الاقصي و از بين بردن تاريخ اسلامي اين مکان است.

اسماعيل هانيه، نخست وزير حماس روز شنبه (۲۷ مهر) طي سخنراني تلويزيوني خود تلاش‌هاي اسرائيل براي يهودي‌سازي قدس و مسجدالاقصي را محکوم کرد.

وي همچنين سياست‌هاي توسعه طلبانه اسرائيل و جنايات اين رژيم بر ضد ملت فلسطين را مورد انتقاد قرار داد و گفت که آزادسازي فلسطين يک وظيفه ملي است.

احمد رفيق، تحليلگر سياسي در مصاحبه با پرس تي‌وي گفت که با توجه به بحران‌هاي موجود در کشورهاي عربي بعيد است که اقدام اسرائيل براي ساخت يک کنيسه در مسجد الاقصي واکنش آنان را در پي داشته باشد.

وي گفت: «مقامات اسرائيل اين برنامه‌ها را به صورتي محرمانه و با گام‌هاي کوچک تدارک ديده‌اند تا اينگونه يهوديان و مردم کشورهاي عربي را شست‌وشوي مغزي دهند. آنان که کار خود را با يک پنجم از اين مکان آغاز کرده‌اند، به زودي تحريف تاريخ آن را نيز آغاز خواهند کرد.»

اين تحليلگر سياسي همچنين خاطر نشان کرد: «آنان اين طرح‌ها را با هدف متحد کردن يهوديان سکولار به کار مي‌برند،کساني که بر سر ويران کردن مسجد الاقصي مناقشه دارند. همچنين بسيار بعيد است که کشورهاي عربي در حالي که سرگرم انقلاب‌ها و مسائل داخلي خود هستند در اين مساله مداخله کنند.»

در طول چند دهه گذشته، اسرائيل تلاش کرده است با ساخت شهرک‌هاي غيرقانوني، ويران کردن مکان‌هاي تاريخي و بيرون راندن مردم محلي فلسطين ساختار جمعيتي قدس را تغيير دهد.

فلسطيني‌ها به دنبال تشکيل کشوري مستقل در سرزمين‌هاي کرانه باختري، شرق بيت‌المقدس (اورشليم) و نوار غزه هستند و بر عقب‌نشيني اسرائيل از سرزمين‌هاي اشغال‌شده فلسطين در «جنگ شش روزه ۱۹۶۷» تاکيد دارند. 

اين درحالي است که تل‌آويو از بازگشت به مرزهاي ۱۹۶۷ امتناع کرده و از بحث و گفت‌وگو درباره موضوع قدس اجتناب مي‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.