انوار وب: مراسم عبادی مسیحیان در روز یکشنبه، امروز در حالی در کلیساهای کشور آفریقای مرکزی برگزار می شود که کشتار مسلمانان با روش های غیرانسانی چون قمه کشی ادامه دارد.به گزارش شبستان به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، در حالی که مسیحیان آفریقای مرکزی امروز مراسم عبادی روز یکشنبه را در کلیساهای کشور برگزار می […]

انوار وب: مراسم عبادی مسیحیان در روز یکشنبه، امروز در حالی در کلیساهای کشور آفریقای مرکزی برگزار می شود که کشتار مسلمانان با روش های غیرانسانی چون قمه کشی ادامه دارد.
به گزارش شبستان به نقل از «خبرگزاری فرانسه»، در حالی که مسیحیان آفریقای مرکزی امروز مراسم عبادی روز یکشنبه را در کلیساهای کشور برگزار می کنند، ادامه کشتار مسلمانان با ابزارهای غیرانسانی ای چون «قمه» همچنان ادامه دارد.
صبح امروز در «بیمبو» در نزدیکی پایتخت آفریقای مرکزی یک مسلمان به دست افراد مسلح مسیحی با قمه کشته شد.
از همین رو فرار مسلمانان از مناطق اطراف پایتخت به سمت کمپ های آوارگان ادامه دارد.
با این وجود هزاران مسیحی در کلیساها حاضر شده اند، اما درگیری های میان مذهبی هنوز ادامه دارد و ظرف یک هفته گذشته 600 نفر که شمار زیادی از آنها مسلمان بوده اند کشته شده اند.
در چنین وضعیتی بسیاری از آوارگان بیگناه مسیحی و مسلمان به مساجد و کلیساها پناه آورده اند.
امروز اسقف اعظم بانگی، پایتخت آفریقای مرکزی برای حضور در میان 1500 مسیحی در کلیسای «سنت چارلز» حاضر شده است.
از سوی دیگر میشل جوتودیا؛ رئیس جمهوری آفریقای مرکزی به گروههای شورشی مسیحی پیشنهاد کرد برای پایان دادن به کشتارهای غیرانسانی مذاکره را بپذیرند.
برخی تحلیل ها حاکی از آن است که روی کار آمدن دولت مسلمان خشم مسیحیان که 85 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد برانگیخته است.
اما از سویی از بعد از دولت انتقالی آفریقای مرکزی در مارس 2013، گروههای شورشی افراطی«سلکا» خود را از دولت جدا دانستند و گفتند که توقعات ما در این حکومت برآورده نمی شود، و از همین رو یکی از قطب های حرکت های تروریستی در کشور را در این اعتراض خلق کردند.
گروههای افراطی سلکا نیز به نوبه خود کشتارهای غیرانسانی ای را علیه مسیحیان انجام دادند، اما قمه به دستان مسیحی عمدتا مسلمانان غیرنظامی را در جمعیت های انبوه همچون هنگام اقامه نماز در مساجد نشانه می روند.
اگرچه این ناآرامی ها مداخله نظامی فرانسه با چراغ سبز سازمان ملل در این کشور را سبب شد، اما افزایش تنش ها طی ده روز اخیر برابر با ورود تدریجی نیروهای فرانسوی به آفریقای مرکزی به خوبی احساس می شود.
بنابراعلام سازمان ملل، آفریقای مرکزی در حال حاضر حدود 159 هزار آواره دارد که با شدید ترین بحران انسانی دست و پنجه نرم می کنند، بسیاری از آنها از گرسنگی،بیماری،نبود دارو و سرپناه رنج می برند، در حالی که تلاش می کنند در مساجد،کلیساها و فرودگاه بانگی که سربازان فرانسوی آنها را تحت پوشش امنیتی قرار دادند، پناه بگیرند.