محمد مرسی روز جمعه ( ۳ آذر) در واکنش به اعتراض‌های صورت گرفته به فرمان ریاست جمهوری که پنجشنبه صادر کرد، در جمع هوادارانش، خود را رهبر انقلاب و حامی آن توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران تن از هواداران مرسی روز جمعه، مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر در قاهره تجمع کردند. از سوی […]

محمد مرسی روز جمعه ( ۳ آذر) در واکنش به اعتراض‌های صورت گرفته به فرمان ریاست جمهوری که پنجشنبه صادر کرد، در جمع هوادارانش، خود را رهبر انقلاب و حامی آن توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران تن از هواداران مرسی روز جمعه، مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر در قاهره تجمع کردند. از سوی دیگر هزاران تن از مخالفان مرسی نیز در میدان تحریر تجمع کرده و علیه او شعار دادند.
مرسی در سخنرانی خود گفت: «من متعلق به همه شما هستم و غیرممکن است در طرفداری از بخشی از فرزندان وطنم، مصر، علیه بخش دیگر اقدام کنم.»
رئیس جمهور مصر افزود که برای ثبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و چرخش در قدرت تلاش می‌ کند.
محمد مرسی همچنین در سخنانش خاطرنشان کرد: برخی از هواداران نظام سابق مصر از دستگاه قضایی برای پیشبرد اهداف خود سوءاستفاده می ‌کنند. وی تصریح کرد که این افراد را معرفی خواهد کرد.
محمد مرسی، روز پنجشنبه، ۲۲ نوامبر، در اطلاعیه‌ ای، عدم‌ تبعیت از دستورات و تصمیمات خود را ممنوع کرد.
طبق این فرمان، دادگاه‌های مصر نمی‌ توانند تصمیمات رئیس‌ جمهور را لغو کنند. از جمله دیگر نمی‌ توانند شورایی را که در حال تنظیم پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر است، منحل کنند.
در فرمان مرسی آمده است که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی جدید مصر، هیچ نهادی حق اقدام برای لغو دستورات رئیس ‌جمهور را ندارد.
در این مصوبه جدید، بر محاکمه دوباره برخی از مقامات و ماموران حکومت سابق مصر نیز تاکید شده و هرگونه چالش علیه این فرمان ممنوع اعلام شده است.