یک روز پس از کشته شدن دو سرباز بریتانیایی به دست یک پلیس افغان، بامداد یک‌شنبه ۲۶ شهریور نیز یک پلیس افغان به روی نیروهای ناتو آتش گشود و چهار سرباز آمریکایی را به قتل رساند.«جیمی گری‌بیل»، سخنگوی نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان گفت که حادثه بامداد یک‌شنبه در پاسگاهی دورافتاده در جنوب افغانستان رخ […]

یک روز پس از کشته شدن دو سرباز بریتانیایی به دست یک پلیس افغان، بامداد یک‌شنبه ۲۶ شهریور نیز یک پلیس افغان به روی نیروهای ناتو آتش گشود و چهار سرباز آمریکایی را به قتل رساند.
«جیمی گری‌بیل»، سخنگوی نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان گفت که حادثه بامداد یک‌شنبه در پاسگاهی دورافتاده در جنوب افغانستان رخ داده که به خاطر دورافتادگی محل هنوز اطلاعات کمی مربوط به این حادثه در دست است.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است که این تیراندازی در یک پاسگاه ایست‌بازرسی رخ داده و فرد شلیک‌کننده موفق به فرار از صحنه شده‌است.
قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان، به این خبرگزاری گفت که این فرد پلیس از نیروهای طالبان نیست اما افزود که «افراد پلیس افغانستان هم افغان‌اند و می‌دانند که آمریکایی‌ها دشمن ما هستند.»
یک روز پیش از آن، یکی از افراد پلیس افغانستان در ولایت هلمند، واقع در جنوب این کشور، به روی سربازان بریتانیایی آتش گشود و پس از کشتن دو تن از آنها و زخمی کردن سه نفر دیگر، در تبادل آتش با نیروهای ناتو کشته شد.
طی سال جاری تاکنون دست‌کم ۵۱ پرسنل نظامی خارجی در افغانستان به‌دست افرادی از اعضای نیروهای نظامی و انتظامی دولتی افغانستان به قتل رسیده‌اند.
اوایل ماه جاری وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد صدها نفر از سربازان ارتش افغانستان که مشکوک به ارتباط با گروه های ضددولتی هستند را دستگیر یا اخراج کرده‌است.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ضمن اعتراف به کشته شدن 4 سرباز این سازمان، از انهدام 6 هواپیمای آمریکایی در اثر حمله افراد مسلح به یکی از پادگانها خبر داد.
به گزارش الجزیره، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز شنبه اعلام کرد که 4 سرباز این سازمان در اثر حمله افراد مسلح به یک پادگان نظامی ناتو در استان هلمند کشته شده و 6 هواپیمای این آمریکایی نیز در این هجوم منهدم شدند.
حمله افراد مسلح در حالی صورت گرفت که “پرنس هری”، نوه ملکه بریتانیا در حالی تمرین در این پادگان نظامی بوده است.
سخنگوی ایساف در گفتگو با خبرگزاری فرنسا، بدون هیچ اشاره ای به ملیّت سربازان کشته شده ناتو، مدعی شد که یکی از افراد مسلح در این درگیری کشته شده است.
حمله به این پادگان نظامی چند ساعت پس از آن صورت گرفت که نیروهای طالبان مسئولیت حمله به  پایگاه ناتو در افغانستان را که منجر به کشت شدن دستکم 2 تن نظامی آمریکایی شد، را بر عهده گرفت. طالبان اعلام کردند که این حمله را به تلافی ساخت فیلم موهن علیه پیامبر بزرگوار اسلام- صلی الله علیه وسلم- انجام داده اند.
در خبری دیگر از افغانستان، مقام های محلی می گویند که حداقل هشت زن در حمله هوایی ناتو در استان شرقی لغمان در این کشور کشته شده اند.
ناتو ادعا کرده است که این هشت نفر به هنگام هدف گیری شورشیان کشته شده اند.
حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان مرگ غیرنظامیان را “قویا محکوم” کرد و مقام ها را برای تحقیق به محل اعزام کرد.
مقام های محلی در ناحیه دورافتاده لغمان گفته اند که در حادثه یکشنبه، حداقل هشت زن جانشان را از دست داده اند و همزمان گلزار سنگروال عضو شورای ولایتی گفت که نه نفر کشته شده اند.
گزارش می شود که حداقل هفت زن دیگر نیز زخمی شده اند. لطیف قیومی مدیر بهداشت ولایتی گفت که بعضی از زخمی ها دخترانی ده ساله هستند.
دفتر والی لغمان گفت که شماری از غیرنظامیان برای جمع آوری هیزم و دانه های مغزدار به جنگلی در منطقه ای کوهستانی رفته بودند که حادثه روی داد.